Rating Murapolu obniżony o jeden stopień

opublikowano: 09-07-2018, 15:32

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Murapol o jeden stopień z BB do BB-. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna.

Obniżenie ratingu Murapolu związane jest z pogorszeniem sytuacji finansowej spółki, jakie nastąpiło w 2017 r.

Zobacz więcej

Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

"Na skutek poniesionych w ubiegłym roku wysokich nakładów na zakup gruntów oraz dokonanych znaczących pasywnych inwestycji kapitałowych (akcje spółek Skarbiec Holding i Polnord) znacząco wzrosły zobowiązania – w tym dług oprocentowany. Wskaźnik ogólnego zadłużenia (wedlug sprawozdania pro forma) wzrósł na koniec 2017 roku do 79 proc. (wobec 71 proc. rok wcześniej). Dług oprocentowany netto wzrósł dwukrotnie" - głosi uzasadnienie.

Pogorszeniu uległa też płynność dewelopera - skorygowany wskaźnik płynności bieżącej spadł z 2,50 w roku 2016 do 1,46 na koniec 2017 roku, płynność szybka obniżyła się z 0,98 do 0,58, a płynność natychmiastowa z 0,32 do 0,16.

Murapol sprzedał w ostatnich tygodniach ze stratą akcje Skarbca i Polnordu, co oznaczało jednak napływ gotówki. Sprzedano też działkę w podberlińskim Mahlow. Eurorating skwitował to tym, że transakcje tez zostały wzięte pod uwagę. 

Agencja oczekuje, że po kumulacji inwestycji, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich kwartałów, dzięki finalizacji realizowanych obecnie dużych projektów deweloperskich, na przełomie 2018 i 2019 roku pozycja kapitałowa i płynnościowa Murapolu powinna ulec poprawie. Według planów spółki wskaźnik relacji długu finansowego netto do EBITDA ma się obniżyć do 0,60 na koniec 2019 roku (wobec 1,30 na koniec 2017 roku).

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating nadany spółce rating w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy najprawdopodobniej nie powinien ulec zmianie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu