MZ może poprawić wyniki

Tomasz Furman
27-04-2001, 00:00

MZ może poprawić wyniki

W I kwartale przychody Mostostalu Zabrze sięgnęły 77,4 mln zł, a zysk netto — 3,1 mln zł. Mimo że wynik ten nie jest rewelacyjny, spółka na tle branży prezentuje się całkiem nieźle. W ocenie analityków, najbliższe kwartały mogą być coraz lepsze.

Z wstępnych danych, przekazanych przez Mostostal Zabrze do GUS, wynika, że w pierwszym kwartale tego roku przychody osiągnęły poziom 77,4 mln zł, przy zysku netto wysokości 3,1 mln zł. Szczególnie dobrze można ocenić osiągniętą przez spółkę sprzedaż, która była większa o kilkadziesiąt procent w stosunku do tej z analogicznego okresu 2000 roku. Zdaniem zarządu spółki, wynik ten udało się osiągnąć głównie dzięki realizacji kontraktów krajowych w zakresie generalnego wykonawstwa. Gorszy natomiast jest zysk netto. To efekt obniżenia poziomu rentowności ze względu na spadek produkcji budowlano-montażowej, głównie w województwie śląskim.

Analitycy pozytywnie jed- nak oceniają działania i plany spółki.

— Mostostal Zabrze chce obronić swój dotychczasowy potencjał na rynku. Jedną z konsekwencji tego procesu jest brak zwolnień pracowników. W mojej ocenie, spółka ma duże szanse na realizację założonego planu — uważa Marek Majewski, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

Jego zdaniem, stosunkowo dobre wyniki powinny być głównie rezultatem ekspansji terytorialnej przedsiębiorstwa i udziału w budowie autostrad.

Na 19 maja zarząd zwołał ZWZA, w którego porządku obrad znalazły się m.in. zapisy dotyczące podziału zysku i zmian w statucie spółki. Ze względu na zamknięcie 2000 roku skromnym wynikiem mało prawdo- podobne jest, aby Mostostal Zabrze wypłacił w tym roku dywidendę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MZ może poprawić wyniki