Mzuri znalazła kapitał w internecie

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Internetowi inwestorzy dorzucili do nowej spółki celowej 3,7 mln zł. Pieniądze sfinansują zakup kamienic z lokalami na wynajem na Śląsku

Grupa Mzuri, zarządzająca łącznie 4 tys. mieszkań na wynajem w Polsce, korzysta z dobrych prognoz dla rynku najmu i coraz większej popularności idei zbiorowego inwestowania. Mzuri CFI Śląsk to ósma crowdfundingowa spółka grupy. W pierwszej transzy naboru nowy projekt pozyskał 90 udziałowców, którzy zadeklarowali łącznie prawie 3,7 mln zł.

— Tym samym łączna liczba wspólników w spółkach Mzuri CFI zbliżyła się do 600, a łączny kapitał tych wehikułów przekroczył 28 mln zł. Powierzony nam przez inwestorów kapitał od stycznia wzrósł o niemal 50 proc. — mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri CFI Śląsk i partner współzarządzający Grupą Mzuri.

Dodaje, że choć w akcjach naboru udziałowców dotychczas wyniki były lepsze, to tym razem akcja crowdfundingowa (realizowana poprzez wysyłkę mailingową do bazy inwestorów, media społecznościowe i działania PR-owe) była wyjątkowo krótka.

Wcześniej poprzez crowdfundigowe spółki celowe grupa inwestowała m.in. w kamienice, w ramach których odsprzedawała pojedyncze mieszkania już po remoncie oraz w projekty deweloperskie, również związane z mieszkaniami na wynajem. Poprzez spółkę Mzuri CFI Śląsk grupa chce kupić w pierwszym etapie trzy kamienice na Śląsku — w Katowicach i Sosnowcu, a następnie zarabiać na najmie mieszkań dotychczasowym lokatorom.

— Mamy już jedną umowę przedwstępną na te nieruchomości, dwie kolejne, będące w trakcie ustalania warunków, podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni. Planujemy, że portfel będzie się z czasem powiększać. Szukamy atrakcyjnych nieruchomości, wystawionych do sprzedaży przez prywatnych właścicieli. Monitorujemy też przetargi miast, choć te raczej rzadko sprzedają czynszówki, zamieszkane przez lokatorów — mówi Jan Dziekoński, prezes zarządu Mzuri Investments, spółki odpowiadającej za realizację inwestycji w Grupie Mzuri.

Dzięki zebranemu kapitałowi Mzuri CFI Śląsk będzie mogło wnieść zadatek na poczet kupna nieruchomości. Na jesień planowana jest kolejna transza subskrypcji na udziały.

Grupa Mzuri jest obecna na rynku od około 20 lat, zajmuje się głównie zarządzaniem najmem mieszkań (Mzuri) oraz wsparciem klientów w inwestowaniuw nieruchomości (Mzuri Investments). Spółki crowdfundingowe to trzeci filar jej działalności. Przystąpić do nich może każdy, kto zainwestuje minimum 10 tys. zł. Mzuri CFI Śląsk planowo ma przynosić co najmniej 6-procentowy zwrot z inwestycji w postaci dywidendy od drugiego roku obecności spółki na rynku, a w dłuższym terminie uśredniony zwrot ma sięgać siedmiu procent.

— Rynek najmu cały czas rośnie, a prywatne firmy oferują coraz więcej takich lokali. Realna stopa zwrotu przy inwestycjach w mieszkania na wynajem to 5-7 proc. Jeśli jakaś firma oferuje powyżej 10-proc. należałoby dokładnie przeanalizować projekt i zastanowićsię nad tym, czy jest to bezpieczna inwestycja — mówi Jarosław Skoczeń, członek zarządu Emmerson Realty.

— Perspektywy dla rynku najmu są wzrostowe, głównie dzięki zmianom w mentalności Polaków. Osiem lat temu w Polsce na zasadach rynkowych wynajmowanych było 2 proc. mieszkań. W 2016 r. było to już 4 proc., a niedługo ten wskaźnik może osiągnąć pułap 5-6 proc., zgodnie z naszymi prognozami. Średnia dla UE to z kolei prawie 20 proc. i ta luka w Polsce będzie się powoli zmniejszać. Przyczynią się do tego trzy trendy — wzrost mobilności pracowników, duży napływ imigrantów oraz dążenie do większej elastyczności życia Polaków. Poza tym, mamy okres wysokich cen na rynku mieszkań, a to utrudnia ich nabycie na własność — uważa Jan Dziekoński.

W Polsce poprzez akcje crowdfundingowe na rynku nieruchomości inwestorów pozyskują m.in. takie spółki jak Magmillon i Pracownia Finansowa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu