Na akcjach trudno było zarobić

opublikowano: 30-12-2018, 22:00

W styczniu 2018 r. WIG pobił rekord wszech czasów, ustanowiony w 2007 r., ale później było już tylko gorzej.

Na ostatniej sesji grudnia indeks osiągnął wartość 57,5 tys. pkt., o 10 proc. niższą niż na początku roku i znacznie mniejszą niż oczekiwali analitycy przed dwunastoma miesiącami. Wówczas prognozy zakładały dojście, a nawet przebicie poziomu 70 tys. pkt. Miało to być konsekwencją poprawy wyników spółek, korzystających z rozpędzonej gospodarki. Tak się jednak nie stało, a rozczarowujące były zwłaszcza notowania średnich i małych spółek. Grupujący reprezentację tych pierwszych mWIG40 spadł o ponad 19 proc., a indeks drugich osunał się o 28 proc. do poziomu najniższego od 2013 r. Spośród około 350 spółek, wchodzących w skład WIG, zysk przyniosły akcje 25. Najwyższy, przekraczający 230 proc., walory Baltony. Wzrost notowań spółki zarządzającej sklepami wolnocłowymi, wiąże się z jej powrotem na stołeczne Lotnisko Chopina, gdzie przez najbliższych 15 lat ma prowadzić co najmniej 14 lokali. Od uruchomienia pierwszych z nich w sierpniu w wynikach sprzedażowych spółki widać kilkudziesięcioprocentowy wzrost.

O ponad 100 proc. urósł kurs PlayWaya, a do stopy zwrotu dołożyła się też wypłata dywidendy w wysokości 2,38 zł na akcję. Spośród producentów gier imponującą zwyżkę zaliczył też tegoroczny debiutant — Ten Square Games. W czołówce pod względem stopy zwrotu znaleźli się też dwaj producenci: suplementów (Master Pharm) i napojów (Krynica Vitamin). Walory obu odrabiały dramatyczną przecenę z ubiegłego roku. Spośród blue chipów najwięcej dały zarobić akcje Grupy Lotos, a tuż za nimi znalazły się papiery CD Projektu.

Największe straty odnotowali posiadacze akcji Idea Banku, niewiele mniejsze — Medicalgorithmics i Altus TFI. To nie był zresztą udany rok dla przedstawicieli branży finansowej, bo wśród dziesięciu spółek o najgorszej stopie zwrotu aż cztery to przedstawiciele tego sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu