Na brexicie zyskają kakao i gaz ziemny

opublikowano: 16-06-2016, 22:00

26,5 proc. - o tyle — licząc w funtach — od początku kwietnia podrożał gaz ziemny.

Referendalne zwycięstwo zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznaczałoby hossę w notowaniach kakao i gazu ziemnego, jednych z niewielu surowców, które wciąż kwotowane są w funcie. Kwotowane w Londynie kontrakty na kakao i gaz ziemny to jedne z niewielu instrumentów na rynkach surowcowych, które wciąż są denominowane w brytyjskim funcie. Jeżeli w rozpisanym na 23 czerwca głosowaniu górą będą zwolennicy brexitu, funt się osłabi, powodując skok notowań kontraktów na oba towary, oceniają specjaliści, z którymi rozmawiał wsj.com. W dalszej kolejności do zwyżek cen gazu doszłoby na tych rynkach europejskich, które powiązane są z brytyjskim. Od początku kwartału ceny kakao wzrosły w funcie o 7,4 proc., gaz ziemny podrożał o 26,5 proc. Mimo to zdaniem jednego z informatorów wsj.com większość firm tradingowych będzie starała się zabezpieczyć przed głosowaniem ryzyko wynikające z posiadania pozycji na tych rynkach.

— Większość będzie starała się grać ostrożnie. Nie sądzę, by ktokolwiek miał jakiś jasny obraz tego, co może się stać — powiedział Max Goettler, trader firmy Cocoanect. [MWIE, WSJ.COM] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane