Na celowniku trasa Świnoujście - Gdynia

Danuta Hernik
25-07-2003, 00:00

Załoga Łódki Bols, po wygranych regatach Sjaelland Rundt dokoła duńskiej Zelandii i Gotland Runt (największa morska impreza żeglarska na Bałtyku) przygotowuje się do kolejnego wyczynu. Zamierza pobić rekord prędkości na trasie ze Świnoujścia do Gdyni (około 200 mil morskich).

Jak zapowiedział Jarosław Kaczorowski, skipper Łódki Bols, jeżeli warunki pogodowe, a w szczególności wiatr, będą korzystne, próba bicia rekordu nastąpi 26 lipca.

Według regulaminu, do próby bicia rekordu mogą przystąpić jachty od 6,5 metra długości wyposażone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Organizatorzy nie ograniczają powierzchni żagli, klasy i typu jachtu.

Podczas rywalizacji zabronione jest korzystanie z napędu innego niż żagle, a organizatorzy mają prawo zażądać nawet plombowania silników. Zabronione jest także stosowanie do obsługi wszystkich mechanizmów i urządzeń innych źródeł napędu niż siła ludzkich mięśni. Taką energię można użyć wyłącznie do gotowania, oświetlania i obsługi urządzeń nawigacyjnych.

Aktualny rekord w kategorii jednostek jednokadłubowych należy do jachtu KNEŹ, który w 1987 roku ukończył trasę z czasem 23 h 12 min. Właśnie z tym ostatnim rekordem zmierzy się załoga Łódki Bols.

Krzysztof Owczarek, dziobowy na łódce Bols, był członkiem załogi katamaranu, który pobił dotychczasowy rekord dla jachtów wielokadłubowych, dowodzony przez kapitana Romana Paszke.

Łódka Bols zaliczana jest do jachtów kategorii Super Maxi — kadłub ma długość 28,3 metrów, wysokość masztu to imponujące 34 metry, zaś powierzchnia żagli osiąga wielkość 1240 mkw. Przy wietrze 8 węzłów jacht osiąga prędkość 12-13 węzłów, w sprzyjających warunkach łódka może przekraczyć 30 węzłów.

Nowa Łódka Bols została skonstruowana przez Hugha Welbourna w stoczni Boatspeed koło Sydney. Do jej budowy użyto włókna węglowego i innych najnowocześniejszych materiałów.

Najbliższe plany załogi Łódki Bols to trzy kolejne światowe rekordy; dobowej żeglugi i pokonania 500 mil morskich, rekordu na północnoatlantyckiej trasie z Nowego Jorku do Lizard i rekordu wokółziemskiej żeglugi dla jachtu jednokadłubowego.

Od 22 lipca łódka bierze udział w zlocie żaglowców w Gdyni. W dniach 2, 3 i 9 sierpnia jacht zostanie udostępniony zwiedzającym. Zainteresowani będą mogli zapisać się na nowe rejsy i wysłuchać morskich opowieści załogi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Danuta Hernik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Na celowniku trasa Świnoujście - Gdynia