Na demencję częściej chorują piłkarze

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

To zła wiadomość dla amatorów profesjonalnej piłki.

Byli zawodowi piłkarze po latach częściej chorują na demencję niż pozostali seniorzy — wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Glasgow, na które powołuje się portal BBC.

Naukowcy porównali przyczyny śmierci ponad 7,6 tys. byłych zawodników, którzy w latach 1900-76 byli zawodnikami szkockich klubów piłkarskich, z populacją 23 tys. osób wybranych do badania przypadkowo. Pretekstem do przeprowadzenia badań była głośna sprawa nieżyjącego Jeffa Astle’a, byłego zawodnika West Bornu, u którego przyczyną śmierci mogły być wielokrotne urazy mózgu.

Niestety, badania potwierdziły tezę, że gra w futbol sprzyja takim urazom, co w konsekwencji może sprzyjać też rozwijaniu się demencji w późniejszym wieku. Okazuje się, że ryzyko śmierci z powodu tej choroby wzrasta u byłych piłkarzy trzykrotnie w stosunku do średniej dla całej populacji osób w podeszłym wieku.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy