Na demencję częściej chorują piłkarze

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

To zła wiadomość dla amatorów profesjonalnej piłki.

Byli zawodowi piłkarze po latach częściej chorują na demencję niż pozostali seniorzy — wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Glasgow, na które powołuje się portal BBC.

Naukowcy porównali przyczyny śmierci ponad 7,6 tys. byłych zawodników, którzy w latach 1900-76 byli zawodnikami szkockich klubów piłkarskich, z populacją 23 tys. osób wybranych do badania przypadkowo. Pretekstem do przeprowadzenia badań była głośna sprawa nieżyjącego Jeffa Astle’a, byłego zawodnika West Bornu, u którego przyczyną śmierci mogły być wielokrotne urazy mózgu.

Niestety, badania potwierdziły tezę, że gra w futbol sprzyja takim urazom, co w konsekwencji może sprzyjać też rozwijaniu się demencji w późniejszym wieku. Okazuje się, że ryzyko śmierci z powodu tej choroby wzrasta u byłych piłkarzy trzykrotnie w stosunku do średniej dla całej populacji osób w podeszłym wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane