Czytasz dzięki

Na dziesięciodolarówce będzie kobieta

opublikowano: 18-06-2015, 08:17

Amerykański Departament Skarbu poinformował, że na nowym banknocie o nominale 10 USD będzie wizerunek kobiety. Nie zdecydowano jeszcze której.

Zobacz także

W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy, że o umieszczenie kobiety na banknocie dolarowym wystąpiła pewna młoda Amerykanka. Pomysł poparł prezydent Barack Obama, a teraz Departament Skarbu informuje, że nowy banknot pojawi się w 2020 roku, na setną rocznicę wprowadzenia 19. poprawki do konstytucji USA, dającej kobietom prawo głosu.

Departament Skarbu zwróci się do obywateli USA z pytaniem, która z zasłużonych pań ma zastąpić Alexandra Hamiltona na banknocie o nominale 10 USD. W marcu pewna niezależna grupa przeprowadziła głosowanie, która kobieta mogłaby znaleźć się na banknocie o nominale 20 USD. Wygrała abolicjonistka Harriet Tubman. Departament skarbu ma zdecydować do końca roku, która z pań znajdzie się na dziesięciodolarówce. 

youtube
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane