Czytasz dzięki

Na europejskich giełdach umiarkowane wzrosty indeksów

  • PAP
opublikowano: 05-03-2020, 09:59

Na zachodnioeuropejskich giełdach indeksy umiarkowanie rosną po dużych zwyżkach na Wall Street poprzedniego dnia i solidnych wzrostach na giełdach w czwartek m.in. w Japonii i Chinach. Na rynkach oczekuje się dalszego stymulowania gospodarek na świecie w czasie epidemii koronawirusa, wskazują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe rośnie o 0,6 proc. i zwyżkuje już 4. sesję z rządu. Zyskuje 17 z 19 sektorów.

Dobrze radzi sobie sektor spółek związanych z podróżami i wypoczynkiem oraz usługami finansowymi. Słabiej wyglądają notowania firm wydobywczych i motoryzacyjnych.

Pharmin zwyżkuje o 6 proc. po zanotowaniu wyższego zysku operacyjnego od prognoz analityków. Roczny zysk operacyjny wyniósł 60,9 mln euro, a analitycy spodziewali się 56,8 mln euro.

Saga zyskuje 6,3 proc. - firma podtrzymuje swój guidance. Spółka spodziewa się, że roczne wyniki finansowe będą zgodne z oczekiwaniami.

Po dobrych wynika Aviva zyskuje 5,7 proc. - roczny zysk operacyjny na akcję wyniósł 60,5 pensów wobec prognozowanych 58,2 pensów.

Akcje spółki Boskalis drożeją o 8,7 proc. po rocznym EBIDTA powyżej prognoz analityków. EBIDTA wyniósł 375,8 mln euro wobec szacunków rynkowych 359,4 mln euro.

Norwegian Air traci 3,6 proc. - spółka wycofała się ze swoich celów na 2020 r.

Inwestorzy czekają na dalsze działania wspierające gospodarki na świecie po tym, jak we wtorek amerykański Fed obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 1,00-1,25 proc.

W środę z kolei Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu opowiedziała się za wydzieleniem 8,3 mld USD na walkę z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Ustawę skierowano teraz do Senatu, który zajmie się nią w najbliższym czasie.

W tym tygodniu stopy procentowe obniżyły m.in. banki centralne w Australii, Malezji i Kanadzie. Inwestorzy oczekują też na działania chińskich władz, które wsparłyby gospodarkę. Ważna będzie też reakcja Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii.

"Na rynkach jest ostrożny optymizm, ale wciąż się niepokoję, czy zwyżki na giełdach się utrzymają" - mówi Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC markets.

"Plan stymulowania gospodarki opracowany przez amerykańskich decydentów jest pozytywny, ale teraz inne rządy też muszą przyspieszyć z działaniami wspierającymi gospodarki" - dodaje.

"Chociaż Wielka Brytania może w przyszłym tygodniu pójść w ślady innych banków centralnych na świecie, które już obniżyły stopy procentowe, to nie ma pewności czy Unia Europejska będzie w stanie opracować podobne plany" - podkreśla Hewson.

Na rynku walutowym euro osłabia się o 0,1 proc., brytyjski funt zyskuje 0,1 proc. do 1,2882 USD, a japoński jen umacnia się o 0,2 proc. do 107,28 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,02 proc., niżej o 4 pb, a 10-letnich bundów rośnie o 2 pb do -0,62 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku drożeje o 0,41 proc. do 46,97 USD/b, a Brent na ICE zyskuje 0,57 proc. do 51,42 USD.

Złoto na Comex w N.Jorku zyskuje 0,1 proc. do 1.638,60 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane