Czytasz dzięki

Na europejskich parkietach króluje Zorba

Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 22-06-2015, 09:58

Szykuje się kolejny dzień pod dyktando „greckich” wydarzeń. Rentowność niemieckich Bundów w piątek wynosiła jeszcze 0,75 proc., a obecnie jest to już ponad 0,83 proc.

Euro jest dziś najsilniejszą walutą w gronie G-10. Na giełdowych parkietach króluje grecka Zorba. Indeks DAX zyskuje ponad 2,5 proc. Wszystkiemu „winna” jest Grecja, która zaproponowała nowe ustępstwa dziś w nocy.

Oficjalne szczegóły propozycji nie są znane, jednak najprawdopodobniej są to: rezygnacja z umożliwienia przejścia na wcześniejszą emeryturę, podwyższenie podatków dla najbogatszych i firm. Ustępstwa na jakie teoretycznie gotowa jest Grecja przybliżają strony do osiągnięcia konsensusu. Inwestorzy na europejskich parkietach postanowili nie czekać na oficjalne informacje. Rajd ulgi już się rozpoczął. Nikt nie chce już kupować bezpiecznych niemieckich obligacji. Zdecydowanie bardziej preferowane są dużo bardziej ryzykowne akcje spółek z europejskich giełd.

Na potencjalnym porozumieniu z Grecją korzysta także złoty, który umacnia się zarówno względem euro, jak i dolara. EUR/PLN schodzi poniżej 4,17, a USD/PLN zbliża się do poziomu 3,65.

Grecki rozkład dnia:
•    10:30 – decyzja ECB ws. ELA
•    11:00 – spotkanie Tsiprasa z Troiką
•    12:30 – spotkanie Eurogrupy
•    19:00 – spotkanie liderów UE

Europejskie indeksy szybują w górę, jakby porozumienie zostało już osiągnięte. Tymczasem spekuluje się, że dziś do niego nie dojdzie, jednak jest jak najbardziej możliwe w czwartek. Jeżeli tak by się stało, to należy liczyć się z jutrzejszą korektą na europejskich giełdach, choć wiele zależało będzie od tego jak duże będą różnice zdań. Najważniejsze dziś będą wnioski, jak popłyną ze spotkania liderów Unii Europejskiej, które zaplanowane jest na godz. 19:00.

Czy Riksbank osłabi koronę szwedzką?
Dziś o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie Riksbanku. Co prawda nie jest ono „decyzyjne” czyli nie zapadają na nim decyzje dotyczące stóp procentowych, jednak biorąc pod uwagę siłę korony szwedzkiej w ostatnich dniach, nie należy wykluczać, że decydenci będą w jakiś sposób próbowali ją osłabić. Obliczany przez Riksbank efektywny kurs korony szwedzkiej (ważony obrotami handlowymi) znalazł się na najniższym poziomie w tym roku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane