Na giełdach Azji potaniały akcje eksporterów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 31-05-2002, 09:07

Piątkowe notowania na giełdzie w Tokio zakończyły się niewielką przeceną głównych indeksów. Na zamknięciu indeks Nikkei spadł o 0,05 proc., a TOPIX stracił 0,11 proc.

Spadkom przewodziły akcje eksporterów, które potaniały po tym, jak jen osiągnął w stosunku do dolara poziom nie notowany od sześciu miesięcy. Wzrostu japońskiej waluty nie powstrzymała obniżka ratingu dla Japonii przez agencję Moody's Investors. Dopiero po zamknięciu notowań Bank Japonii zainterweniował na rynku walutowym, gdy kurs dolara spadł do 123,1 jenów. Była to już trzecia interwencja BOJ w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Głębokie spadki zanotowały w Tokio akcje producenta elektroniki Sony, oraz koncernów samochodowych Nissan i Toyota.

Również na pozostałych giełdach Dalekiego Wschodu przeważały spadki. Niekorzystne dane makro z USA przyniosły wyprzedaż akcji eksporterów, na czele z Samsung Electronics i Taiwan Semiconductor. Wyjątkiem był tajwański producent pamięci komputerowych. Macronix International, który wzrósł o 1,3 proc. Spółka zyskała na informacji o planach emisji 800 mln akcji, przeznaczonej na kupno wyposażenia nowej fabryki chipów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach Azji potaniały akcje eksporterów