Na giełdach Europy przeważają wzrosty

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 2002-03-28 11:40

Na giełdach Europy przeważają wzrosty, chociaż obroty są niewielkie. W piątek parkiety są zamknięte, a już dzisiaj nie działają rynki w Skandynawii.

Wzrostem wyróżnia się kurs UniCredito Italiano. Włoski bank zyskuje po wypowiedziach analityków Godlman Sahcs, według których spółka sporo zyska na ożywieniu gospodarczym w tym kraju.

W Londynie wyróżnia się Diageo, właściciel browarów Guinness, wódki Smirnoff i Johnnie Walker’a. Bank Merrill Lynch podniósł o 11 proc. cenę docelową akcji tej spółki.

Specjaliści z Morgan Stanley wierzą w spółki wydobywające węgiel i metale. Dzięki tym opiniom rośnie cena akcji BHP Billiton, który ma zdaniem MS szansę na podniesienie o 10 proc. ceny węgla używanego do produkcji stali. Wzrasta wycena konkurencyjnych Anglo American i Rio Tinto.

W Mediolanie zawieszono obrót akcjami Alitalia. Rada nadzorcza linii lotniczych ma dzisiaj zaakceptować ubiegłoroczne wyniki. Włoska prasa donosi, że strata spółki może sięgnąć nawet 1 mld EUR.

ONO