Na giełdach w Azji przeważały w czwartek spadki

28-04-2004, 08:35

Na azjatyckich giełdach pogorszyły się nastroje. Japońskich inwestorów rozczarowała konserwatywna prognoza wyników koncernu Sony oraz zapowiedź straty w pierwszym półroczu producenta chipów i notebooków, Toshiby. Na giełdzie koreańskiej wyraźnie staniały akcje Hyundaia.

W Tokio średnia Nikkei stracił 0,3 proc. i zamknął się na poziomie 12004 pkt. Topix wzrosł dzięki silnej reprezentacji banków o 0,16 proc. Na giełdzie koreańskiej Kospi stracił 1,5 proc. Indeks Morgan Stanley Capital International's Asia Pacific wzrosł o 0,2 proc.

Akcje Sony mocno potaniały po przedstawieniu przez spółkę prognoz tegorocznych wyników. Koncern zapowiedział 13 proc. wzrost zysku. Rynek tymczasem oczekiwał, że będzie on o 23 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.

Toshiba również nie poprawiła nastrojów. Piąty na świecie producent chipów zapowiedział już we wtorek, że jego zysk nie będzie rósł w tym roku tak dynamicznie jak w ubiegłym, m.in. z powodu oczekiwanego spadku cen pamięci flash. W środę spółka poinformowała iż spodziewa się 30 mld JPY straty po pierwszym półroczu.

Większy spadek rynku hamował wzrost kursów akcji banków. Japoński regulator rynku finansowego poinformował, że siedem największych japońskich banków poniosły łącznie 400 mld JPY straty z tytułu niespłaconych kredytów. Rok wcześniej sięgała ona 1,3 bln JPY. Cztery największe banki zapowiedziały, że po dwóch latach strat w obecnym roku znów zanotują zysk. Łącznie ma on sięgnąć 1,23 bln JPY. Zdrożały wyraźnie akcje Mizuho Financial Group, największego japońskiego banku. W górę poszedł także kurs czwartego pod względem wielkości UFJ Holdings

Na giełdzie w Seulu również przeważała podaż. Wyraźnie staniały akcje Hyundai Motor. Największy koreański koncern motoryzacyjny ma przedstawić w czwartek wyniki po pierwszym kwartale. Rynek spodziewa się niespełna 10 proc. wzrostu jego zysku. W czwartym kwartale rósł on o ponad 80 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w Azji przeważały w czwartek spadki