Na giełdach w Europie cały czas spadki

08-01-2001, 17:00

LONDYN (Reuters) - Na europejskich giełdach w poniedziałek po południu ceny akcji nadal spadały, a spadki wywołane były w dużej mierze przez zniżkę kursu brytyjskiego giganta telekomunikacyjnego - Vodafone. Sektorowi technologicznemu zaszkodziła zniżka na otwarciu na Nasdaqu.

Vodafone Group, największy operator telefonii komórkowej na świecie stracił 5,9 procent, po tym jak holding z Hongkongu - Hutchinson zapowiedział, że chce sprzedać należący do niego pakiet akcji Vodafone.

W ślad za brytyjskim telekomem spadały także akcje innych potentatów - między innymi France Telecom, Deutsche Telekom i hiszpańskiej Telefoniki.

Gwałtownie zwyżkował natomiast kurs największego europejskiego producenta oprogramowania - niemieckiego SAP-u, który ogłosił lepsze niż oczekiwano wyniki za czwarty kwartał.

Rynek pozytywnie zareagował na informację o fuzji między największym na świecie producentem cementu - francuski Lafarge i brytyjskim Blue Circle. Wzrosły kursy obu spółek i indeks całego sektora budowlanego.

Indeks Eurotop 300 stracił 0,44 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 0,8 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w Europie cały czas spadki