Na giełdach w Europie cały czas zniżki

LPP S.A.
opublikowano: 03-01-2001, 16:26

LONDYN (Reuters) - Po południu na europejskich giełdach nadal panowały zniżki, mimo, że po początkowych spadkach w górę zaczęły piąć się indeksy giełd amerykańskich.

Nowy rok kiepsko zaczął europejski sektor technologiczny. Po tym jak we wtorek Nasdaq stracił ponad siedem procent w Europie spadać zaczęły kursy największych europejskich firm technologicznych.

Fińska Nokia straciła w środę dziewięć procent, a jej francuski konkurent Alcatel osiem procent. Indeks całego sektora spadł o siedem procent i znalazł się na najniższym poziomie od grudnia 1999 roku.

Większej zniżki udało się uniknąć dzięki umacnianiu się tradycyjnych sektorów gospodarki, a także koncernów paliwowych, których kursy rosły wraz ze zwyżką cen ropy.

Inwestorzy obawiają się, że na styczniowym spotkaniu kartel eksporterów ropy OPEC obniży wydobycie, by utrzymać cenę za baryłkę w okolicach 25 dolarów.

W środę baryłka ropy Brent podrożała o 33 centy i kosztowała 24,63 dolara.

Sesja w USA zaczęła się od spadków, ale potem indeksy zaczęły rosnąć, bo rynek ma nadzieję, że w obliczu kolejnych oznak spowolnienia amerykańskiej gospodarki Fed obniży na styczniowym posiedzeniu stopy procentowe przynajmniej o 25 punktów bazowych.

Indeks Eurotop 300 stracił 1,5 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 1,88 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LPP S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach w Europie cały czas zniżki