Na giełdach w Europie mocne spadki indeksów

  • PAP
opublikowano: 27-01-2020, 09:53

Na giełdach w zachodniej Europie notowane są najmocniejsze od początku grudnia 2019 spadki indeksów. Strach przed rozszerzającym się groźnym wirusem w Chinach powoduje, że inwestorzy zachowują ostrożność. Tymczasem dla rynków rozpoczyna się bardzo pracowity tydzień, informują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 1,5 proc. Zniżkują wszystkie z 19. sektorów z tego indeksu. Mocno tanieją akcje spółek wydobywczych, energetycznych, przewoźników lotniczych, producentów dóbr luksusowych - tracą walory spółek z dużą ekspozycją na rynki azjatyckie.

Akcje spółki Varta tanieją o 6,9 proc., Ryanair traci 5,2 proc., Burberry zniżkuje o 5,4 proc. - najmocniej od 8 miesięcy. LVMH spada o 3,2 proc., a Kering traci 3,5 proc.

Indeksy giełdowe w Europie spadają po ponad 1 proc.

"Oczywiście epidemia wirusa jest dobrym usprawiedliwieniem, aby realizować zyski" - mówi Alberto Tocchio, główny analityk inwestycyjny w Colombo Wealth SA w Lugano.

"Biorąc po uwagę bardzo dużą ekspozycję większości inwestorów na Azję, można się spodziewać na rynkach prawdziwej burzy" - dodaje.

W Chinach liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła już do 80, w tym 76 zarejestrowano w prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan. Liczba osób zarażonych wzrosła do 2.744.

Prezydent Chin Xi Jinping określił obecną sytuację jako "poważną" i poinformował, że rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zablokować podróże do zarażonych rejonów, a także zgromadzenia publiczne.

Większość rynków w Azji ma wolne z okazji Nowego Roku Księżycowego.

Rząd Chin zdecydował w poniedziałek o przedłużeniu przerwy świątecznej o 3 dni, do 2 lutego, w ramach walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Chińczycy mieli powrócić do pracy, po trwającej 7 dni przerwie świątecznej, w piątek 31 stycznia.

Niewielkie liczby zachorowań stwierdzono w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Francji i Australii. W Tajlandii wykryto w niedzielę trzy nowe przypadki a po jednym na Tajwanie, w Singapurze i Korei Południowej.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono 3 przypadki zachorowań, a w niedzielę o pierwszym przypadku zachorowania poinformowała Kanada.

Podczas epidemii SARS w Chinach w 2002-2003 PKB Chin spowolnił z 11,1 proc. w I kw. do 9,1 proc. w II kw. 2003 r.

"Każdy szok gospodarczy dla takiego kolosa jak Chiny może szybko przenieść się na inne kraje z powodu powiązań handlowych i finansowych" - ocenia Stephen Innes, główny strateg ds. rynków azjatyckich w Axitrader.

"Zaczynam obstawiać, że trzymanie gotówki to najlepsza opcja na najbliższe tygodnie" - dodaje.

Na rynku walutowym euro jest wyceniane po 1,1029, bez zmian. Japoński jen zyskuje 0,2 proc. do 109,04 za 1 USD. Brytyjski funt spada o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST zniżkuje o 4 pb do 1,65 proc., niemieckich 10-letnich papierów skarbowych spada o 1 pb do -0,35 proc., a brytyjskich 10-latek - spada o 2 pb do 0,539 proc.

Rentowność 10-letnich włoskich papierów spada o 17 pb do 1,059 proc. To reakcja na wyniki niedzielnych wyborów - wybory w dwóch regionach Włoch zakończyły się zwycięstwem współrządzącej krajem centrolewicy w Emilii-Romanii na północy i sukcesem centroprawicy w Kalabrii na południu.

W obu regionach ogromną porażkę poniósł współtworzący rząd Włoch Ruch Pięciu Gwiazd, który jest pogrążony w kryzysie przywództwa i zmaga się z problemem opuszczania jego szeregów przez kolejnych parlamentarzystów.

Politycy centroprawicy podkreślają, że rezultat ten świadczy o rozpadzie tego antysystemowego ugrupowania, co w ich ocenie oznacza poważny problem dla rządu Giuseppe Contego.

Ropa na NYMEX w N.Jorku tanieje o 2,0 proc. do 53,10 USD/b, po zniżce notowań wcześniej o ponad 3 proc.

Złoto jest po 1.578,73 USD za uncję, wyżej o 0,5 proc.

W tym tygodniu swoje wyniki kwartalne podadzą m.in.: Apple, SAP, Facebook, Samsung, Boeing, GE, United Technologies, Lockheed Martin, Caterpillar, Unilever, Exxon Mobil, Shell i Chevron.

W poniedziałek Senat Kongresu USA będzie kontynuować działania związane z impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

W środę swoją decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna, a w czwartek Bank Anglii.

Amerykanie podadzą w czwartek dane o PKB USA w IV kw. 2019 r., a w piątek Wielka Brytania opuści UE.

fot. Bloomberg
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane