Na giełdach w Europie poprawiły się nastroje

Marek Druś
opublikowano: 22-10-2001, 20:00

Europejskie giełdy zakończyły pierwszą sesję tygodnia wzrostami głównych indeksów. Poprawa nastrojów to głównie zasługa zapowiedzi poprawy koniunktury na światowych rynkach, które przekazali analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley.

Według ostatniego raportu Morgan Stanley, klimat gospodarczy na Starym Kontynencie poprawi się już w pierwszym kwartale przyszłego roku a w Stanach Zjednoczonych w drugim. Analitycy banku zalecili swoim klientom kupno akcji spółek z sektora TMT i pozbywanie się papierów przedstawicieli branży farmaceutycznej.

Wyraźnie zdrożały udziały Nokii, największego na świecie producenta telefonów komórkowych. Analitycy Goldman Sachs i UBS Warburg podnieśli cenę docelową jej udziałów, a Morgan Stanley zysku na akcję w tym i przyszłym roku, po ujawnieniu w piątek przez spółkę kwartalnych wyników.

Poprawiła się wycena spółke z branzy naftowej. Podrożały papiery British Petroleum, TotalFina Elf i Shell T&T, co wiąże się ze wzrostem cen ropy na światowych giełdach.

Po informacji o rozmowach w sprawie ewentualnej fuzji British Airways i holenderskiego KLM, akcje pierwszej ze spółek zyskały ok. 4 proc. wartości.

W odmiennych nastrojach kończyli sesję udziałowcy Lufthansy, której papiery przewodziły grupie spadkowej wśród spółek wchodzących w skład indeksu blue chipów Dax. Przecena akcji linii lotniczej to skutek pogłosek o znacznej stracie operacyjnej, którą zakończy ona czwarty kwartał, przekazanych przez dziennik gospodarczy Handelsblatt.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w Europie poprawiły się nastroje