Na europejskich giełdach przeważają spadki do czego przyczyniło się ujemne zamknięcie giełd amerykańskich oraz wypowiedź szefa Fed o ryzyku większego niż się to przyjmuje osłabienia gospodarki. Indeks DAX rośnie dzięki ponad 7 proc. wzrostowi kursu SAP.
W dół poszła cena udziałów francuskiego koncernu budowlanego Lafarge, po tym gdy analitycy UBS Warburg obniżyli rekomendację papierom spółki. Tanieją również akcje koncernu DaimlerChrysler, co jest odbiciem obaw o wyniki spółki, które zostaną przedstawione jutro.
Mieszane nastroje panują w branży softwareowej. Choć największy jej przedstawiciel, niemiecki SAP poinformował o znacznie lepszych od oczekiwań zyskach po drugim kwartale, gorsze wyniki przedstawił brytyjski producent oprogramowania dla biznesu, Misys. Na giełdzie w Paryżu drożały akcje Dassault Systemes i CAP Gemini Ernst & Young, jednej z największych europejskich spółek IT.
Duży wpływ na przebieg sesji mają oczekiwania na wyniki Nokii. Analitycy spodziewają się spadku zysku największego na świecie producenta „komórek” w drugim kwartale o 27 proc. do 717 mln EUR.
MD