Na giełdach w USA spadki, ale emocje ostygły

opublikowano: 12-11-2001, 20:35

Na giełdach w USA nastroje uległy umiarkowanej poprawie, choć są nadal dość chwiejne. Spadki dotknęły głównie kursów papierów spółek, które ucierpiały najbardziej po zamachu terrorystycznym z 11 września, linii lotniczych, branży ubezpieczeniowej i turystycznej.

W miarę pojawiania się coraz większej liczby opinii kwestionujących zamach terrorystyczny jako przyczynę dzisiejszej katastrofy Airbusa w Nowym Jorku, nastroje na giełdach w USA są coraz spokojniejsze.

Dow Jones jest na minusie głównie za sprawą dużej reprezentacji w nim przedstawicieli przemysłu lotniczego. Choć tanieją wszystkie papiery notowane w indeksie, skalą spadków wyróżniają się udziały United Technologies, General Electric i Honeywella. Mocno spadł również kurs American Express i Walt Disnej Co., którego wyniki uległy znacznemu pogorszeniu po spadku frekwencji w parkach rozrywkowych koncernu po zamachu z 11 września.

Spadł kurs większości linii lotniczych, w tym największych, AMR i UAL, a także Southwest Airlines i Continental.

Pogorszyła się wyraźnie wycena największych ubezpieczycieli, AIG oraz Chubba.

Spadek ceny ropy na światowych rynkach spowodował mocną przecenę spółek naftowych. W dół poszły kursy m.in. ExxonMobil, ChevronTexaco i Schlumbergera.

Nasdaq wyszedł na plus głownie dzięki poprawie nastrojów, którą zafundowała inwestorom Ciena. Drugi na amerykańskim rynku producent komponentów sieci światłowodowych poinformował o lepszych niż oczekiwano wynikach drugiego kwartału rozrachunkowego. Kurs spółki ruszył dynamicznie w górę ciągnąc za sobą innych przedstawicieli sektora, m.in. JDS Uniphase, Networ Appliance, Juniper Networks czy Applied Micro Circuits.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach w USA spadki, ale emocje ostygły