Na giełdzie silnie wzrosty po otwarciu w USA

ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA
05-04-2001, 16:43

WARSZAWA (Reuters) - W trakcie prawie całego dnia czwartkowym notowaniamo towarzyszyły niewielkie obroty przy umiarkowanych wzrostach. Jednak po gwałtownej zwyżce na otwarciu w USA, inwestorzy zareagowali optymistycznie, ale nadal nastroje analityków są raczej pesymistyczne.

"Mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Nie ma impulsów do poprawy sytuacji i w takim okresie akcje nie są najlepszą inwestycją" - powiedział Rafał Wiatr, analityk z Schroder Salomon Smith Barney.

"Każdy będzie czekał na wyniki spółek za pierwszy kwartał, które raczej nie będą rewelacyjne" - dodał. Spółki mają publikować wyniki w połowie maja.

Zdaniem analityków przebieg piątkowej sesji na warszawskim parkiecie będzie uzależniony od wydarzeń za oceanem. Jak na razie sesja w USA wskazuje na powrót zaiteresowania inwestorów akcjami spółek technologicznych.

Indeks Nasdaq po początkowym wzroście o 4,3 procent, o godzinie 17.40 naszego czasu zwyżkował już ponad pięć procent.

Mimo, że Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie w tym roku obniżyła stopy procentowe o łącznie 200 punktów bazowych, to jednak nadal poziom 17- 21 procent hamuje wzrost gospodarczy, sugerują analitycy.

Ankietowani przez Reutera specjaliści przewidują, że w pierwszym kwartale wzrost Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyniesie 2,3 procent wobec 6,0 procent w analogicznym okresie 2000 roku i 2,4 procent w czwartym kwartale 2000 roku.

W czwartek WIG20 wzrósł o 2,3 procent do 1.347,4 punktu, zaś TechWIG zyskał 4,0 procent osiągając poziom 866,6 punktu. Obroty w notowaniach ciągłych wyniosły tylko nieco blisko 245 milionów złotych, przy czym ponad połowa przypadła na Elektrim i TPSA.

Wzrostom w Warszawie dopomogły czwartkowe wzrosty na giełdach europejskich i optymistyczne otwarcie rynków w USA.

Do najchętniej handlowanych akcji w Warszawie należały papiery Elektrimu. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, ponieważ inwestorzy kupują walory spółki przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy zaplanowanym na 20 kwietnia. Kurs spółki wzrósł o 0,7 procent do 27,4 złotego.

Inwestorzy kupowali także akcje TPSA, które kosztowały na zamknięcie 21 złotych, czyli o 4,5 procent więcej niż w środę. W trakcie dnia zwyżka kursu tej spólki nie przekraczała około 2,5 procent.

Większość pozostałych spółek wchodzących w skład indeksu TechWIG zyskiwała na wartości. Po ostatnich spadkach wzmocnił się kurs Netii, który zyskał 6,9 procent rosnąc do 31,2 złotego.

Po globalnej poprawie nastrojów wśród akcjonariuszy spółek hi-tech, i po silnym otwarciu na Nasdaq, zyskiwały również papiery Prokomu i Optimusa. Ich kursy wzrosły odpowiednio o 7,4 i 5,3 procent do 102 złotego i 53,4 złotego.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie silnie wzrosty po otwarciu w USA