Na giełdzie spadki po decyzji RPP

22-01-2001, 17:20

WARSZAWA (Reuters) - Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych spowodowały w poniedziałek zwyżkę niektórych banków. Jednak dzień zakończył się spadkami, do których przyczyniła się decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która nie obniżyła stóp procentowych, sądzą analitycy.

Indeks WIG 20 spadł o 1,6 procent do 1.754,3 punktów po tym jak stracił 0,8 procent w piętnaście minut po decyzji RPP. Zdaniem analityków na nadchodzących sesjach indeks powinien wahać się na podobnym poziomie.

"Dzisiaj na rynku było bardzo nerwowo, niektórzy gracze spodziewając się obniżki stóp kupowali akcje banków licząc, że banki na tym skorzystają" - powiedział Mariusz Pawlak, makler z SG Securities.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia RPP nie zmieniła stóp procentowych, ani neutralnego nastawienia w polityce monetarnej. Podkreśliła jednak, że inflacja spada, a deficyt na rachunku obrotów bieżących obniża się.

Jednak mimo pozytywnych aspektów, które przyniosła obecna restrykcyjna polityka, RPP nie widzi wystarczających przesłanek do obniżenia stóp procentowych, podała RPP w komunikacie.

Analitycy spodziewali się takiej decyzji, jednak decyzja RPP o zwołaniu konferencji wydawała się sugerować, że może nastąpić jakaś zmiana, gdyż wcześniej konferencje zwoływano właśnie, by ogłosić zmiany.

Pekao wzrósł w poniedziałek o 1,6 procent do 68,9 złotego, czyli najwyższego poziomu w swojej historii. Kurs Powszechnego Banku Kredytowego (PBK) zwyżkował o 1,7 procent do 118 złotego.

O 2,3 procent do 21,5 złotego spadły natomiast akcje PKN Orlen, a o 2,5 procent do 23,8 złotego akcje KGHM, co przyczyniło się do zniżki głównych indeksów warszawskiej giełdy. TPSA zniżkowała o 1,6 procent do 25,2 złotego.

((Ewa Krukowska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie spadki po decyzji RPP