Na giełdzie w Tokio panowały mieszane nastroje

Marek Druś
13-04-2001, 09:16

Na giełdzie w Tokio, która jako jedna z niewielu w Azji pracowała w piątek, zapanowały mieszane nastroje. Wzrost Nasdaq’a zachęcał inwestorów do zakupu papierów spółek technologicznych, rządowa diagnoza pogorszenia sytuacji gospodarczej pociągnęła w dół kursy papierów eksporterów.

Japońscy inwestorzy kupowali papiery spółek technologicznych pod wpływem rekordowego wzrostu tygodniowego Nasdaq’a, który – zyskując przez cztery ostatnie sesje 14 proc. – osiągnął najlepszy wynik od 10 miesięcy.

W górę poszła cena papierów producentów elektroniki, m.in. Furukawa Electric, w przypadku którego bodźcem do zakupów była także informacja o zwiększeniu sprzedaży przez jej największego konkurenta, Nortel Networks. Wyraźną zwyżkę kursów zanotowały również akcje Advantest i Kyocery.

Zwyżki w sektorze technologicznym rekompensowały zniżki wśród eksporterów. Przyczyną wyprzedaży ich papierów był raport rządowy, w którym zawarto dość ponure prognozy dotyczące najbliższej przyszłości japońskiej gospodarki.

- Gospodarka słabnie. Eksport spada, głównie za sprawą spowolnienia gospodarczego w USA – napisano w dokumencie.

Spadki zanotowały przede wszystkim udziały spółek motoryzacyjnych, m.in. Toyoty, której niemal połowa przychodów zależy od eksportu, i Hondy. Wyraźnie spadł kurs akcji Fuji, którego czwarta część przychodów jest generowanych na rynku amerykańskim.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdzie w Tokio panowały mieszane nastroje