Na GPW nadal panują dobre nastroje

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 24-05-2001, 14:18

Gwiazdami dzisiejszej sesji GPW są Elektrim i PKN Orlen. Wyłącznie dzięki tym papierom wskaźnik WIG20 jest lekko „nad kreską”. Silny pozostaje segment TMT. Gracze uznali prawdopodobnie, że wczorajsze spadki na Nasdaq to tylko korekta. Rozczarowują prawa do akcji Hogi.pl, które po dobrym debiucie słabną z każdą godziną. Na szarym końcu giełdowej tabeli pozostają akcje Banku Śląskiego, w którym po NWZA holenderski ING panuje już niepodzielnie.

Coraz droższe są akcje Elektrimu. Możliwe, że jutrzejsze posiedzenie rady rozstrzygnie o wyborze oferty Vivendi bądź Deutsche Telekom. Część inwestorów liczy także, że konkurenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i zwiększą atrakcyjność finansową swoich ofert.

Po środowym wzroście kursu PKN, dzisiaj papier ten nadal pozostaje mocny. Skarb państwa prawdopodobnie sprzeda 18-proc. pakiet akcji koncernu austriackiemu OMV. Dzięki temu nie zwiększy się liczba akcji na parkiecie, czego wcześniej obawiali się inwestorzy.

Na parkiecie zadebiutowały prawa do akcji Hogi.pl. Cena otwarcia 4,65 zł o 3 proc. przewyższyła cenę emisyjną akcji serii D. Jednak po kilku godzinach kurs portalu spadł już poniżej ceny emisyjnej. Możliwe, że wirtualne akcje podzielą wkrótce smutny, giełdowy los Interii i MCI. W ostatniej rekomendacji DI BRE Banku wycenił akcję spółki na 4,6 - 5,4 zł.

Po informacji, iż Urząd Regulacji Telekomunikacji ma uznać TPSA za operatora dominującego, spadają notowania najcięższej spółki na GPW. Decyzja ta oznacza znaczne utrudnienie dla TPSA, gdyż wszelkie zmiany taryf lub umów będą nadzorowane przez URT. Ta informacja jest dobra dla Netii, gdyż jej następstwem byłaby liberalizacja rynku. Inwestorzy to dostrzegli i cena Netii rośnie o 2 proc. Ostro spada wycena Banku Śląskiego, który wczoraj osiągnął roczne maksimum. Giełda jest rozczarowana przebiegiem środowego NWZA spółki, na którym holenderski właściciel banku brutalnie rozprawił się z akcjonariuszami mniejszościowymi.

Zaskakuje obrotami Impexmetal. Papier, który na ogół ma problemy z płynnością, dzisiaj znajduje się w czołówce obrotów. W trzech transakcjach właściciela zmieniło 155 tys. akcji.

Bardzo słabo spisuje się dzisiaj budowlanka. Spadają akcje potentatów sektora: Budimeksu i Exbudu. Traci Mostostal Zabrze, co jest efektem spekulacji o parytecie wymiany akcji w fuzji z Pia Piasecki. Większość obserwatorów sądzi, że z uwagi na silną pozycję braci Piaseckich, współczynniki ten wyniesie przynajmniej 1:1. Giełda również tak uważa, gdyż ubiegły tydzień przyniósł wzrosty wartości Piaseckiego i spadki MZ. Obecnie ich kurs prawie się wyrównał.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW nadal panują dobre nastroje