Na GPW najniższe obroty od 3 lat

Jakub Ozdowski
25-08-2008, 17:52

Wydaje się, że na warszawskim parkiecie inwestorzy wykonali plan minimum. Na całym rynku obroty wyniosły zaledwie 456 mln zł, czyli najmniej od sierpnia 2005 roku. Jednym z powodów mogło być zamknięcie londyńskiej giełdy ze względu na święto.

WIG20 rozpoczął dzień neutralnie. Do godziny 14:30 poruszał się w trendzie bocznym. Przy tak niskich obrotach podaż nie miała większych problemów aby ściągnąć blue chipy pod kreskę. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na minusie tracąc 0,5 proc. Najmocniej z głównego indeksu drożały akcje Biotonu. Analitycy zgodnie twierdzą, że jeszcze w tym tygodniu możliwy jest atak na lokalny szczyt na poziomie 0,45 zł. Ostatecznie spółka z portfela Ryszarda Krauzego zyskała 5,5 proc. Po rekomendacji „kupuj” Deutsche Banku drugim zwycięzcą okazało się PBG, które odrobiło 2,4 proc. do ostatnich strat. Mimo rozmów PGNIG i Lotosu w sprawie współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu w szelfie norweskim akcje polskich gigantów paliwowych nieznacznie rosły. Ostatecznie PGNIG stracił 1,4 proc, a Lotos zyskał 0,5 proc. Balastem dla WIG20 okazał się BRE Bank.

Mimo, że dzisiejszy dzień był ubogi jeżeli chodzi o dane makro to emocji nie brakowało. Inwestorzy bacznie przyglądali się notowaniom JWC. Spółka poinformowała o rezygnacji z funkcji prezesa Jerzego Zdrzałki. Jego funkcję tymczasowo przejmie Józef Wojciechowski – główny akcjonariusz oraz przewodniczący rady nadzorczej. Zdrzałka pracował jako prezes JWC od sierpnia 2006 roku. Kurs dewelopera zamknął się niespełna 4 proc. zyskiem. Po zapowiedziach prezesa Kopexu Mariana Kostemskiego, że akcjami spółki zainteresowane są amerykańskie fundusze, walory producenta maszyn górniczych zyskały ponad 6 proc.

Po piątkowym wzroście o ponad 10 proc., kurs Optimusa znów rósł w trakcie sesji. Ostatecznie tracił na zamknięciu 5,5 proc przy prawie 7,5 mln. zł. obrotu. Podobny los spotkać może akcjonariuszy Skotanu, który zyskał na dzisiejszej sesji aż 14 proc. Powody takich wzrostów są nieznane.

Cieszy fakt, że przed spadkami obroniły się średniaki. Na zamknięciu mWIG40 urósł 0,3 proc. Wśród indeksów sektorowych na pochwałę zasługują spółki informatyczne. WIG-Info zyskał 0,6 proc. Najgorzej wypadli detaliści. WIG spożywczy stracił 0,9 proc.

CO DALEJ?

Luka wciąż otwarta

Szansy na zamknięcie niedźwiedziej luki z poprzedniego wtorku raczej jutro nie będzie. Po pierwsze, przy tak niskim obrocie podaż łatwo się broni przed naporem byków. Po drugie, na rynek trafią bardzo ważne dane makro, które zadecydują o kierunku nie tylko jutrzejszej sesji. Wtorkowe dane mogą zaważyć o południowym kierunku indeksów przez najbliższe sesje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW najniższe obroty od 3 lat