Na GPW przeważały spadki, JSW mocno w dół

  • PAP
opublikowano: 08-01-2020, 18:29

W środę na warszawskim parkiecie spadki zanotowały wszystkie główne giełdowe indeksy, z wyjątkiem benchmarku sektora gamingowego. Kurs JSW stracił blisko 10 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że sięgnie po 700 mln zł środków z funduszu stabilizacyjnego.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 1,35 proc. do 2.115.99 pkt., WIG zniżkował 1,2 proc. do 57.596,09 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,9 proc. do 4.018,89 pkt., a sWIG80 spadł o 0,7 proc. do 12.291,44 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 720 mln zł, z czego 612 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął środowe notowania 5 pkt. poniżej kreski i od pierwszych minut handlu pogłębiał spadki. W ciągu dnia poruszał się między 2.132 a 2.115 pkt., kiedy to indeks wyznaczył dzienne minimum, a notowania zakończył ze spadkiem o 30 pkt.

W chwili zamknięcia warszawskich notowań na rynkach europejskich przeważały wzrosty: DAX rósł o 0,7 proc., Euro Stoxx 50 zyskiwał 0,3 proc., CAC 40 szedł w górę o 0,2 proc., a FTSE 100 zniżkował o 0,2 proc. Indeksy amerykańskie od początku notowań zwyżkowały i o godz. 17 notowały około 0,2 proc. wzrosty.

W gronie spółek z WIG20 największy spadek zanotowało JSW - kurs poszedł w dół o blisko 10 proc. Od początku sesji kurs spółki węglowej rósł i w ciągu dnia zyskiwał nawet 5 proc., trend jednak odwrócił się po tym, jak spółka podała, że zarząd zdecydował o umorzeniu kwoty 700 mln zł certyfikatów inwestycyjnych funduszu utworzonego w celu stabilizacji płynności finansowej jak również w celu ograniczenia wpływu ryzyka zmienności cen węgla i koksu, na utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności operacyjnej i inwestycyjnej grupy.

W ocenie dyrektora departamentu analiz Pekao IB, Marcina Gątarza, jest to informacja negatywna, gdyż doszło do tego już na początku roku i może wskazywać, że wykazywane na koniec września środki znacząco zmalały.

Około 2 proc. spadki odnotowały: Tauron, Lotos, Santander, PZU, Alior i PGNiG.

Santander Bank Polska podał po wtorkowej sesji, że jego wyniki za IV kwartał będą obciążone dodatkowymi rezerwami. Analitycy oceniają, że rezerwa banku związana z portfelem walutowych kredytów hipotecznych nie jest duża, z kolei rezerwa na tzw. małe TSUE jest nieco wyższa od tego, co sygnalizował wcześniej bank. Ich zdaniem inne banki także będą zawiązywały rezerwy na franki.

Alior Bank podał w środę, że koszty ryzyka w 2019 rok wyniosą 2,3 proc. Ponadto podano, że bank otworzył pierwszy oddział w nowym formacie i zakłada, że do końca 2020 roku będzie miał kilkadziesiąt takich placówek.

W górę poszły kursy 2 spółek, jednak wzrosty nie przekroczyły 0,2 proc.

Na szerokim rynku wzrostami kursów akcji wyróżniły się dwie gamingowe spółki: BoomBit - w górę o 32 proc. oraz Ten Square Games - kurs zyskał 5,6 proc.

BoomBit podał, że szacunkowe przychody ze sprzedaży grupy w grudniu 2019 roku wyniosły 5,48 mln zł, w tym 3,03 mln zł dla gier wydawanych w formule GaaS ("gry GaaS") oraz 2,45 mln zł dla gier wydawanych w formule GaaP ("gry non GaaS"). Wydatki na User Acquisition (pozyskiwanie graczy) wyniosły w tym okresie 0,64 mln zł dla gier GaaS oraz 0,98 mln zł dla gier non GaaS.

Ten Square Games podała po wtorkowej sesji, że według jej szacunków miała w czwartym kwartale 2019 roku 78,4 mln zł przychodów ze sprzedaży w porównaniu do 68,1 mln zł w poprzednim kwartale, co w ocenie analityków jest wynikiem powyżej oczekiwań.

Spadek o około 5 proc. odnotowały: Grupa Azoty, Medicalgorithmics, Polnord i Elektrobudowa, a o 6 proc. spadł kurs OAT.

Medicalgorithmics podał, że akcjonariusze zdecydowali o emisji do 721.303 akcji z pozbawieniem prawa poboru, ale z pierwszeństwem dla akcjonariuszy posiadających akcje uprawniające do wykonywania co najmniej 0,5 proc. ogólnej liczby głosów na dzień rejestracji na NWZ (22 grudnia).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane