Na GPW spadają indeksy

(Paweł Kubisiak)
17-07-2006, 17:41

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów, gdzie WIG-20 oddał 1,8%, a WIG 1,2%. Pozytywnie na tym tle zaprezentował się indeks spółek o średniej kapitalizacji Midwig, który zakończył sesję wzrostem o 0,4%.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów, gdzie WIG-20 oddał 1,8%, a WIG 1,2%. Pozytywnie na tym tle zaprezentował się indeks spółek o średniej kapitalizacji Midwig, który zakończył sesję wzrostem o 0,4%.

Sesja rozpoczęła się od spadku, co było pochodną pogłębienia tendencji spadkowej na rynkach amerykańskich na sesji piątkowej. W kolejnych godzinach indeksy oscylowały w ograniczonym zakresie, a próby wzrostowe napotykały na podaż wyższych poziomach, co wynikało prawdopodobnie z silnych spadków na innych rynkach regionu (Węgry, Turcja).

W statystyce sesję należy ocenić negatywnie, bowiem wyraźnie więcej spółek odnotowało spadek, a obroty na spółkach zniżkujących były dwa razy wyższe niż na rosnących. W gronie największych papierów zdecydowana większość odnotowała spadek, a najmocniej traciły walory KGHM, Netii i Agory. W przypadku dwóch pierwszych papierów źródeł podaży można doszukiwać się w korektach prognoz wyników finansowych dokonanych przez spółki.

W przypadku Netii dodatkowym negatywnym czynnikiem jest zapowiedź wejścia silnego konkurenta w zakresie dostępu do internetu. Wzrost w gronie dużych spółek odnotowały jedynie akcje TP S.A. oraz Orbisu. Na szerokim rynku szlagierem dziś, zarówno jeśli chodzi o skalę wzrostu jak i poziom obrotów, były akcje Lentexu.

Wzrost zasadzał się na doniesieniach węgierskiej prasy dotyczących potencjalnego zakupu akcji przez węgierskie spółki. Do powyższych doniesień podchodziłbym ze sporą rezerwą, ale jak pokazała dzisiejsza sesja są inwestorzy, którzy wierzą, iż te doniesienia zamienią się w faktyczne działania.

Na zamknięciu akcje zyskały ponad 25 %. Do łask inwestorów powróciły również papiery Lubawy oraz Dworów. W przypadku tej ostatniej spółki zwyżka wynikała z faktu, iż Unipetrol wybrał spółkę do ostatecznych negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki Kaucuk.

Najsilniej dziś zniżkowały akcje 13 NFI Fortuna oraz Ganta. W przypadku tej drugiej spółki spadek wynikał z wprowadzenia do obrotu nowej emisji akcji. Podsumowując, dzisiejszą sesję należy ocenić negatywnie, z racji zamknięcia w pobliżu dziennego minimum i z tej racji należy się liczyć z możliwością pogłębienia tendencji spadkowej.

Tomasz Jerzyk

Analityk DM BZ WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Na GPW spadają indeksy