Na GPW weszły nowe akcje Hydrobudowy Gdańsk

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 2000-01-21 00:00

Na GPW weszły nowe akcje Hydrobudowy Gdańsk

Od wczoraj w giełdowym obrocie znajduje się o 460 tys. więcej walorów gdańskiej Hydrobudowy, stanowiących ponad 16,1 proc. wszystkich akcji przedsiębiorstwa. Dotychczas w obrocie znajdowało się jedynie 400 tys. papierów spółki. W czwartek trafiło tam także 260 tys. akcji serii C oraz 200 tys. walorów serii E. Nie to jednak miało wpływ na wczorajszy 1,7-proc. spadek notowań gdańskiej firmy podczas notowań jednolitych. Papiery te prawdopodobnie od dawna mają już swojego nabywcę — jeden z dwóch narodowych funduszy inwestycyjnych: 3 lub XI. Zakupów raczej będzie dokonywał ten pierwszy. To prawdopodobnie właśnie on kupił wczoraj w transakcjach pakietowych od razu 100 tys. walorów gdańskiej Hydrobudowy. Papiery te były sprzedawane po 22 zł, jedynie z 6-proc. premią w stosunku do fixingu. Z punktu widzenia kontroli nad spółką, nie ma jednak znaczenia, który z tych funduszy będzie kupował papiery przedsiębiorstwa. Oba kontrolowane są przez Pekao SA. Zakupów może dokonywać także zarządzająca obydwoma funduszami spółka Trinity Management.

KILKA dni temu „Jedenastka” poinformowała, że jest właścicielem ponad 1231 tys. akcji spółki, stanowiących 42,07 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa. Papiery te uprawniają jednak tylko do 29,99 proc. głosów na WZA. Żeby jednak uniknąć konieczności ogłaszania wezwania, prawdopodobnie w najbliższym okresie fundusz przystopuje kupowanie nowych akcji gdańskiej spółki.

OSTATNIO o zamiarze przejęcia gdańskiej spółki poinformował także warszawski Budimex. Transakcja ta bardzo wzmocniłaby jego pozycje na północy kraju. Budimex nie posiada jednak wyłączności na negocjacje z NFI w tej sprawie.