Na GPW wzrost, możliwe dalsze zwyżki cen

ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 19-11-2001, 17:56

WARSZAWA (Reuters) - Na zakończenie poniedziałkowej sesji indeksy warszawskiej giełdy wzrosły. Maklerzy spodziewają się, że rynek może dalej zwyżkować z powodu oczekiwań redukcji stóp procentowych.

Niewielką reakcję inwestorów wywołała publikacja danych na temat październikowej produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu. Zostały one podane tuż przed zakończeniem poniedziałkowej sesji.

W październiku produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 1,4 procent wobec 0,5-procentowego wzrostu spodziewanego przez rynek.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły po raz pierwszy w historii. Zdaniem analityków zwiększa to presję na bank centralny, aby ten zredukował stopy procentowe o przynajmniej 150 punktów bazowych do końca tego roku.

WIG20, który wzrósł w ubiegłym tygodniu o prawie sześć procent, w poniedziałek zwyżkował o 0,3 procent do 1.329,3 punktu. Obroty wyniosły 230 milionów złotych.

"Wydaje się, że na początku dnia duzi inwestorzy ograniczali swe zakupy po ostatnich zwyżkach, ale wzrosty na giełdach zachodnich znowu zaowocowały kupnem" - powiedział Grzegorz Zaniewski z biura maklerskiego Kredyt Banku.

"Przyszłe wzrosty będą głównie zależeć od tego, co się zdarzy na rynkach światowych" - dodała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING Investment w Warszawie.

Największa giełdowa spółka, czyli Telekomunikacja Polska SA (TPSA) straciła w poniedziałek 0,6 procent. Cena jej akcji spadła do 17,25 złotego.

Stało się to po tym, jak Urząd Regulacji Telekomunikacji (URT) zagroził, że może ukarać TPSA, a kara może wynieść maksymalnie trzy procent wartości przychodów.

Jednak akcje innych dużych spółek kontynuowały wzrosty. Wśród nich najwyższe zanotował PKN, który zyskał 2,1 procent zwyżkując do 19,75 złotego i KGHM, który wzrósł o 1,0 procent do 14,8 złotego.

((Ewa Krukowska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW wzrost, możliwe dalsze zwyżki cen