Na GPW zniżka, anulowanie kar dla TPSA neutralne

Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.
07-05-2002, 16:21

WARSZAWA (Reuters) - Wtorkowa sesja zakończyła się zniżką indeksów. Ani rynkowi, ani też drugiej pod względem kapitalizacji spółce na giełdzie - Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA) nie pomogły dobre wieści z urzędu regulacji telekomunikacji, który cofnął kary nałożone na TPSA.

Analitycy są zdania, że na rynek negatywnie wpływają kiepskie wyniki spółek za pierwszy kwartał i słabe nastroje na giełdach zagranicznych.

"Najbliższe sesje nie powinny przynieść poprawy nastrojów. Rynek jest słaby na świecie sytuacja również nie napawa optymizmem" - powiedziała Ewa Radkowska, zarządzająca aktywami w ING Investment Management.

"Wyniki okazały się nienajlepsze. Aby nastąpiły trwalsze wzrosty, inwestorzy muszą zobaczyć, że sytuacja gospodarki poprawia się, a w ślad za nią wyniki spółek" - dodała.

Indeks WIG20 spadł we wtorek o 1,3 procent w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia do 1.288,7 punktu. Wzrosły obroty - do 164 milionów złotych z 82 milionów złotych w poniedziałek.

Mimo pozytywnej informacji dla TPSA, której we wtorek Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty anulował kary na łącznie 350 milionów złotych, kurs tej spółki nie zdołał pociągnąć do góry indeksów.

Początkowo co prawda akcje TPSA zyskały dzięki tej informacji, ostatecznie jednak na zamknięciu wyceniano je na 12,75 złotego, czyli blisko poziomu poniedziałkowego zamknięcia.

W marcu TPSA dostała dwie kary - 300 milionów za niewykonanie decyzji ministra ustalającej warunki rozliczeń spółki z Niezależnym Operatorem Międzystrefowym (NOM) i 50 milionów za dostarczanie niewłaściwych danych o przychodach z dzierżawy łączy telekomunikacyjnych prezesowi URT.

Kurs TPSA ucierpiał wówczas na decyzji urzędu, a jeszcze bardziej stracił z powodu kolejnej informacji, że firma może być zmuszona do przedterminowej spłaty kredytów o wartości 13 miliardów złotych z powodu pogorszenia się wskaźników finansowych spółki.

"Mimo informacji o cofnięciu kar nadal nad rynkiem wisi widmo ukrytej podaży ze strony BGŻ i BGK, którym skarb państwa przekazał kilka procent TPSA" - powiedziała Radkowska.

W zeszłym tygodniu akcje TPSA straciły na wartości 6,6 procent z powodu informacji, że rząd planuje dokapitalizować BGŻ i BGK akcjami telekomu, co może przyczynić się do większej podaży jej akcji na giełdzie.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW zniżka, anulowanie kar dla TPSA neutralne