Na jesień życia odłożymy więcej

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-12-2015, 22:00

O kilkaset złotych wzrosły przyszłoroczne limity wpłat na konta emerytalne z trzeciego filara — IKE, IKZE oraz PPE.

Ministerstwo pracy podało przyszłoroczne limity inwestycyjne dla trzeciofilarowych produktów emerytalnych. Na indywidualne konto emerytalne (IKE) można wpłacić w 2016 r. maksymalnie 12 165 zł, czyli o prawie 300 zł więcej niż w 2015 r., a na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pula wynosi 4866 zł — o 116 zł więcej niż w mijającym roku. Ci, którzy mają możliwość odkładania na pracowniczy program emerytalny (PPE), w 2016 r. będą mogli powiększyć stan rachunku o nie więcej niż 18 247,5 zł. To limit o 430 zł wyższy niż w 2015 r.

12,16 tys. zł Tyle maksymalnie można wpłacić w 2016 r. na indywidualne konto emerytalne. Limit wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to 4,87 tys. zł — 116 zł więcej, niż wynosił limit w 2015 r.

Inwestowanie bez przymusu

IKE i IKZE to wyodrębniony rachunek w ramach umowy z bankiem, ubezpieczycielem, brokerem lub TFI. Klient może na nim gromadzić pieniądze pochodzące z regularnych i nieregularnych składek, a w zależności od instytucji pomnażać je za pośrednictwem różnych produktów i instrumentów finansowych (np. funduszy). Przewagą IKE jest brak podatku od zysków kapitałowych, jeżeli będziemy oszczędzać do emerytury. Wabikiem do IKZE jest natomiast bezwarunkowy brak 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, możliwość odpisu wpłat od podstawy opodatkowania podatkiem PIT oraz — co najważniejsze — zastąpienie podatku dochodowego, rozliczanego według zasad ogólnych, podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10 proc., który należy zapłacić po zakończeniu inwestycji od całej zgromadzonej kwoty. Można mieć tylko jedną umowęIKE i tylko jedną umowę IKZE w tym samym czasie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Oszczędzanie z bonusem

Elementem trzeciego filaru są również PPE. Uczestnikiem może być każdy pracownik, pod warunkiem że firma, która go zatrudnia, założy tego typu program. Podobnie jak w IKE czy IKZE, prowadzić je mogą TFI, zakłady ubezpieczeń na życie oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Dla pracownika PPE to bonus od pracodawcy, bo to on nalicza i odprowadza składkę. Jej podstawowa wysokość nie może przekraczać 7 proc. wynagrodzenia brutto i naliczana jest kwotowo (np. 400 zł miesięcznie) lub procentowo (np. 5 proc. pensji). Jeśli chcielibyśmy oszczędzać więcej, to możemy dopłacać z własnej kieszeni w ramach składki dodatkowej, która będzie potrącana przez pracodawcę z wynagrodzenia po opodatkowaniu. Miesięcznie jej wysokość nie może przekraczać wartości pensji netto, a w skali roku maksymalny limit ustalany jest na podstawie średniego wynagrodzenia w gospodarce. Zgromadzony kapitał można wypłacić po osiągnięciu 60. roku życia lub gdy ukończy się 55 lat i jednocześnie otrzyma prawo do wcześniejszej emerytury. Wypłata zwolniona jest z podatku dochodowego, a zyski z inwestycji — z podatku od dochodów kapitałowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane