Na jesień życia odłożymy więcej

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-12-2015, 22:00

O kilkaset złotych wzrosły przyszłoroczne limity wpłat na konta emerytalne z trzeciego filara — IKE, IKZE oraz PPE.

Ministerstwo pracy podało przyszłoroczne limity inwestycyjne dla trzeciofilarowych produktów emerytalnych. Na indywidualne konto emerytalne (IKE) można wpłacić w 2016 r. maksymalnie 12 165 zł, czyli o prawie 300 zł więcej niż w 2015 r., a na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pula wynosi 4866 zł — o 116 zł więcej niż w mijającym roku. Ci, którzy mają możliwość odkładania na pracowniczy program emerytalny (PPE), w 2016 r. będą mogli powiększyć stan rachunku o nie więcej niż 18 247,5 zł. To limit o 430 zł wyższy niż w 2015 r.

12,16 tys. zł Tyle maksymalnie można wpłacić w 2016 r. na indywidualne konto emerytalne. Limit wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to 4,87 tys. zł — 116 zł więcej, niż wynosił limit w 2015 r.

Inwestowanie bez przymusu

IKE i IKZE to wyodrębniony rachunek w ramach umowy z bankiem, ubezpieczycielem, brokerem lub TFI. Klient może na nim gromadzić pieniądze pochodzące z regularnych i nieregularnych składek, a w zależności od instytucji pomnażać je za pośrednictwem różnych produktów i instrumentów finansowych (np. funduszy). Przewagą IKE jest brak podatku od zysków kapitałowych, jeżeli będziemy oszczędzać do emerytury. Wabikiem do IKZE jest natomiast bezwarunkowy brak 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, możliwość odpisu wpłat od podstawy opodatkowania podatkiem PIT oraz — co najważniejsze — zastąpienie podatku dochodowego, rozliczanego według zasad ogólnych, podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10 proc., który należy zapłacić po zakończeniu inwestycji od całej zgromadzonej kwoty. Można mieć tylko jedną umowęIKE i tylko jedną umowę IKZE w tym samym czasie.

Oszczędzanie z bonusem

Elementem trzeciego filaru są również PPE. Uczestnikiem może być każdy pracownik, pod warunkiem że firma, która go zatrudnia, założy tego typu program. Podobnie jak w IKE czy IKZE, prowadzić je mogą TFI, zakłady ubezpieczeń na życie oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Dla pracownika PPE to bonus od pracodawcy, bo to on nalicza i odprowadza składkę. Jej podstawowa wysokość nie może przekraczać 7 proc. wynagrodzenia brutto i naliczana jest kwotowo (np. 400 zł miesięcznie) lub procentowo (np. 5 proc. pensji). Jeśli chcielibyśmy oszczędzać więcej, to możemy dopłacać z własnej kieszeni w ramach składki dodatkowej, która będzie potrącana przez pracodawcę z wynagrodzenia po opodatkowaniu. Miesięcznie jej wysokość nie może przekraczać wartości pensji netto, a w skali roku maksymalny limit ustalany jest na podstawie średniego wynagrodzenia w gospodarce. Zgromadzony kapitał można wypłacić po osiągnięciu 60. roku życia lub gdy ukończy się 55 lat i jednocześnie otrzyma prawo do wcześniejszej emerytury. Wypłata zwolniona jest z podatku dochodowego, a zyski z inwestycji — z podatku od dochodów kapitałowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu