Na konkretne propozycje trzeba poczekać

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 07-01-2004, 00:00

Rząd przyjął strategię podatkową. Nadal nie znamy konkretów. Poza jednym — nie będzie podatku liniowego.

Za czwartym podejściem rząd przyjął strategię podatkową. Jednak w zaakceptowanym przez rząd dokumencie brakuje konkretów.

— To materiał przeznaczony do szerszej dyskusji, zawierający tezy i warianty — tłumaczy Andrzej Raczko, minister finansów.

Zapowiada, że dokument zostanie poddany dyskusji eksperckiej, a ostateczna wersja powstanie do końca stycznia. Pierwsze zmiany mają być przygotowane już w tym roku — tak, by zaczęły obowiązywać od 2005 r. Projekty ustaw trafią do uzgodnień międzyresortowych do końca I kwartału.

Nie wiadomo jednak dokładnie co resort chce zmienić. Z wypowiedzi Andrzeja Raczki wynika, że na pewno w 2004 r. przygotowane zostaną oddzielne ustawy, dotyczące PIT i CIT.

Minister chce, by budżet na 2005 r. był konstruowany na tych dokumentach. Zapowiedział też, że w ciągu 2004 r. będzie dostosowywał nasze ustawodawstwo o VAT i akcyzie do wymogów Unii. I tym razem nie podał szczegółów. Pytany o możliwość obniżenia stawki podstawowej VAT do 19 proc. stwierdził, że „za trzy lata będzie można o tym porozmawiać”. Zastrzegł, że ujednolicenie stawek nie może spowodować wzrostu cen żywności.

Resort chce też utrzymania progresywnej skali podatkowej. To ucina na razie dyskusję o podatku liniowym. Premier Leszek Miller pytany, czy nadal go popiera, stwierdził, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale na razie „nie ma warunków na jego wprowadzenie”.

Minister Raczko nie chciał podać żadnych konkretnych stawek podatkowych — ani w CIT, ani w PIT. Zastrzegł, że obniżanie stawek PIT jest uzależnione od wprowadzenia planu Hausnera, obniżenia deficytu i ogólnej sytuacji kraju. Ponadto najpierw muszą wygasnąć wszystkie ulgi podatkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na konkretne propozycje trzeba poczekać