Czytasz dzięki

Na kwalifikacje pracowników

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

Aktualnie realizowanych jest w Polsce blisko 500 tys. projektów szkoleniowych dotowanych przez UE. Warto z nich skorzystać.

W latach 2004-06 Polska otrzymała z Unii Europejskiej 250 mln EUR na dofinansowanie projektów szkoleniowych, skierowanych do polskich firm. Dzięki tym środkom przedsiębiorstwa mają szansę przeszkolić pracowników, ponosząc przy tym niewielkie koszty. Firmy mogą zarówno otrzymać dofinansowanie na szkolenia wewnętrzne, jak i skorzystać z bogatej oferty dotowanych projektów otwartych, organizowanych przez firmy szkoleniowe. Ponadto przedsiębiorstwa mają do dyspozycji wiele przed- sięwzięć realizowanych na dużą skalę, wdrażanych odgórnie przez agencję rządową. Jest więc z czego wybierać.

Szkoła w firmie

Środki na szkolenia dla firm pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Na finansowanie tych projektów przeznaczone jest działanie 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego — Rozwój Zasobów Ludzkich, za wdrażanie którego odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), podległa Ministerstwu Gospodarki. Najwięcej, bo ponad 200 mln EUR, przewidzianych jest na dotacje w ramach tzw. schematu A „Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr”, w którym instytucje szkoleniowe w imieniu pracodawców mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów.

— Dotychczas z tego typu szkoleń skorzystało przeszło 100 tys. osób. Do 17 października PARP podpisała już 550 umów z instytucjami szkoleniowymi oraz uczelniami wyższymi na łączną kwotę dofinansowania blisko 700 mln zł. Aktualnie realizowane są 423 projekty — mówi Mirosława Płyta z PARP.

Firma może wynająć firmę szkoleniową, która biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorstwa wspólnie z nim tworzy wniosek o dofinansowanie szkoleń zamkniętych i składa go w PARP. W przypadku przedsiębiorstw należących do sektora MSP wsparcie sięga 80 proc. wydatków kwalifikowanych, w przypadku dużych — 60 proc.

— Od dwóch lat udaje nam się uzyskać w ten sposób prawie 1 mln złotych rocznie, dzięki czemu uruchamiamy szybciej kolejne moduły szkoleniowe w ramach organizowanego w naszej firmie Korporacyjnego Programu Treningowego. Jest to duże przedsięwzięcie szkoleniowe, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie grupy zawodowe przedsiębiorstwa — mówi Anna Kozińska, dyrektor ds. zarządzania kadrami BRE Banku.

W gąszczu ofert

Jednak firma może skorzystać z dobrodziejstw EFS nie tylko organizując szkolenia wewnętrzne. Na rynku dostępnych jest kilkaset warsztatów otwartych, w których uczestnictwo również jest dotowane. Projektów tych jest tak dużo, że każdy przedsiębiorca może wybrać coś dla siebie i swoich pracowników. Dotyczą one zarówno zajęć tematycznych, jak i warsztatów branżowych. Odnalezienie się w gąszczu szkoleń może jednak przysporzyć pewnych problemów. Najbardziej pomocne są strony internetowe www.parp.gov.pl/szkolenia.html oraz www.inwestycjawkadry.info.pl, zawierające najzasobniejsze bazy dotowanych projektów. Specjaliści ostrzegają jednak przed zbyt pochopnym wyborem szkolenia.

— Ważne jest określenie potrzeb szkoleniowych firmy. Odradzam dobieranie szkoleń według kryterium kosztowego „zróbmy cokolwiek, bo tanio”. „Tanio” nie musi oznaczać „efektywnie” — uważa Leszek Greń, psycholog biznesu i dyrektor generalny Greń Communication.

Inicjatywa odgórna

Oprócz dotowanych szkoleń dostępnych na rynku komercyjnym, firmy mogą także skorzystać z ogólnopolskich projektów realizowanych ze szczebla centralnego na zlecenie PARP. Są to przedsięwzięcia z tzw. schematu B „Promocja rozwiązań systemowych”.

— Aktualnie PARP prowadzi 19 projektów adresowanych do kadr przedsiębiorstw z całej Polski. Projekty te realizowane są na dużą skalę, co powoduje, że może w nich wziąć udział każdy zainteresowany przedsiębiorca czy też jego pracownik. Oferujemy szkolenia, warsztaty i seminaria, które służą podniesieniu wiedzy i kwalifikacji w zarządzaniu zasobami ludzkimi — zachęca Mirosława Płyta.

Obok szkoleń, w ramach schematu B, proponowane są także dwuletnie studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszy się także Akademia PARP, projekt realizujący szkolenia internetowe związane z działalnością firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Polecane