Na Ławicy ruszy nowy terminal

Marek Loos
opublikowano: 30-10-2001, 00:00

W najbliższą niedzielę spółka Port Lotniczy Poznań Ławica uruchomi nowy terminal pasażerski. Całkowity koszt inwestycji, włącznie z wyposażeniem wnętrz, sięga 67 mln zł.

67 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie nowego terminalu pasażerskiego na lotnisku Ławica w Poznaniu. Pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni w nowym obiekcie już 4 listopada, zaraz po zakończeniu uroczystości otwarcia.

— Terminal na razie nie będzie wyposażony w rękawy, umożliwiające pasażerom bezpośrednie wsiadanie do samolotu. Jest on jednak przygotowany do ich zainstalowania. Stanie się to po zakończeniu wszystkich planowanych inwestycji na Ławicy. Najważniejszą z nich jest wybudowanie płyty postojowej dla samolotów. Pierwszy etap tej inwestycji zostanie zakończony za trzy tygodnie. Pochłonął on 7,5 mln zł. W 2002 r., w drugim etapie, planujemy doprowadzenie płyty do terminalu. Na jej wykonanie mamy z budżetu państwa 3 mln zł, przy całkowitym koszcie około 15 mln zł — mówi Krystyna Rakowska, wiceprezes PLP Ławica w Poznaniu.

Zdaniem Krzysztofa Pawłowskiego, prezesa zarządu PLP Ławica, dokończenie realizacji tej inwestycji stoi pod znakiem zapytania ze względu na dziurę budżetową. Istnieje niebezpieczeństwo, że w pierwszej kolejności oszczędności będą polegały na zlikwidowaniu wsparcia centralnego wszelkich inwestycji, również tych na poznańskiej Ławicy.

Prezes PLP Ławica nie obawia się natomiast bezpośrednich skutków zamachów z 11 września.

— W 2001 r. osiągniemy jednak wzrost liczby przewozów na poziomie 10 proc., w porównaniu z 2000 r. Nie przekłada się to jednak na pieniądze, ponieważ w 2000 r. w październiku dolar amerykański kosztował około 4,6 zł, a obecnie 4,1 zł. Większość wpływów naszego portu lotniczego występuje w tej walucie. Inflacja i wzrastające ceny energii również pomniejszyły nasze zyski liczone w złotych — wyjaśnia Krzysztof Pawłowski.

W 2000 r. Ławica obsłużyła 175,8 tys. pasażerów w przewozach liniowych, w 2001 r. ma ich być 193,4 tys.

Obecnie 95 proc. udziałów w spółce PLP Ławica posiada Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie, ponad 4 proc. mają władze Poznania, a niecały 1 proc. jest w rękach Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego.

— W najbliższym czasie sąd zarejestruje podniesienie kapitału zakładowego spółki o 10 mln zł ze strony miasta i PPPL. Oznacza to, że samorząd będzie posiadał prawie 15 proc. udziałów, a PPPL — 85 proc. ze 130 mln zł kapitału zakładowego — mówi Krzysztof Pawłowski.

Na tym nie koniec przekształceń. Tereny lotniska znajdują się w wieczystym użytkowaniu PLP Ławica. Obszary te zostały skomunalizowane na rzecz miasta Poznań i władz województwa wielkopolskiego.

— Zgodnie z umowami zawartymi przy zawiązywaniu spółki, PLP Ławica ma uzyskać prawo własności tych terenów, a marszałek województwa wielkopolskiego i samorząd Poznania obejmą udziały w spółce zgodne z różnicą między prawem wieczystego użytkowania i prawem własności. Oceniamy, że tym sposobem oba samorządy wejdą w posiadanie łącznie 55 proc. udziałów w PLP Ławica — twierdzi Krzysztof Pawłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu