Na lokacie na wczasy nie zarobisz

opublikowano: 07-07-2015, 22:00

Nie tylko wakacje nie sprzyjają oszczędzaniu, bo mało zachęcające jest oprocentowanie lokat o najkrótszych terminach — wynika z rankingu, przygotowanego przez serwis Bankier.pl.

Najlepszy depozyt przyniesie 2,1 proc. w skali roku, co w przypadku kwoty 10 tys. zł oznacza odsetki netto w wysokości 14,4 zł po miesiącu. Na wyższe oprocentowanie trudno jednak liczyć, biorąc pod uwagę rekordowo niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. — Stopa referencyjna wynosi od marca 1,5 proc., a to ona stanowi dla banków wyceniających depozyty główny punkt odniesienia. Oprocentowanie lokat powiązane jest bezpośrednio z tym wskaźnikiem. Kiedy stopa podstawowa rośnie, banki podnoszą oprocentowanie.

Kiedy spada, tną odsetki na lokatach — wyjaśnia Wojciech Boczoń z serwisu Bankier.pl. W rankingu Bankiera.pl uwzględniono lokaty, które można założyć bez spełniania dodatkowych warunków, czyli np. posiadania ROR w danym banku lub wpłaty nowych środków. Bezkonkurencyjny okazał się Idea Bank ze stawką 2,1 proc., o 0,25 pkt. proc. wyższą od stawek oferowanych przez BIZ Bank i Bank Smart. Ta różnica przekłada się na 1,7 zł różnic w wysokości odsetek po miesiącu.

— Na rynku znajdziemy lepiej oprocentowane lokaty 1-miesięczne. Są to jednak produkty dla ograniczonej grupy odbiorców. Na przykład Bank Smart proponuje lokatę o oprocentowaniu 3,25 proc., ale tylko dla nowych klientów — nie mogą z niej skorzystać osoby, które są już klientami banku. W BOŚ Banku jest EKOlokata bez Kantów na 3 proc. oferowana posiadaczom Konta bez Kantów. PKO Bank Polski i Inteligo oferują z kolei Lokatę w aplikacji IKO na 2,25 proc. Oferta dostępna jest więc dla osób, które posiadają ROR w banku i korzystają z aplikacji mobilnej — dodaje Wojciech Boczoń. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu