Na małej giełdzie debiutów od groma

Adrian Boczkowski
opublikowano: 09-08-2010, 00:00

Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed dwóch tygodni, na rynku NewConnect zadebiutowała spółka nr 150. Trudno jednak podać jej nazwę. Wprawdzie literalnie debiutantem o okrągłej liczbie porządkowej jest Nanotel, ale 30 lipca podczas tegorocznego spotkania NewConnect Convention przygodę na alternatywnym parkiecie GPW zainaugurowały jeszcze dwie inne firmy — Rovita i WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Nanotel zajmuje się obsługą inwestycji związanych z budownictwem telekomunikacyjnym, Rovita — dystrybucją artykułów spożywczych (przychody już przekraczają 300 mln zł rocznie, debiut obsłużył giełdowy InvestCON Group), a profil ostatniej z firm zdradza druga część jej nazwy. To zresztą pierwsza tego typu spółka na krajowym rynku akcji. NewConnect Convention 2010 odbyło się we Wrocławiu, więc debiuty miały również po części regionalny charakter. Nanotel i WDB BU mają siedziby w stolicy Dolnego Śląska, a ich autoryzowanym doradcą jest wrocławski CEE Capital (spółka zależna WDM z NewConnect). Już w sierpniu zadebiutowały na NewConnect Fon Ecology (elektrownie wodne), Novainvest (wehikuł inwestycyjny skupiony na branży telekomunikacyjnej i informatycznej) oraz GeoInvent (produkty geoinformacyjne GIS). Łącznie w lipcu zadebiutowało na NewConnect 11 spółek, w sierpniu już trzy, a od początku roku — 46. Na małej giełdzie można obecnie handlować papierami 149 firm.

Jak to możliwe, że debiutantów jest więcej niż spółek notowanych? Od początku istnienia NewConnect, czyli od 30 sierpnia 2007 r., na ten rynek weszło już w sumie 156 spółek. Jedna z firm (Perfect Line) zbankrutowała w zeszłym roku i została zlikwidowana, więc w naturalny sposób zniknęła z tabeli notowań.

Poza tym, z założenia dla wielu przedsiębiorstw NewConnect miał być trampoliną w rozwoju, która umożliwi skokowy wzrost biznesu i przejście na rynek główny GPW. Tak też się stało już w przypadku sześciu spółek: Tesgas (obsługa inwestycji związanych z przesyłem i dystrybucją gazu ziemnego), Centrum Klima (wentylacja i klimatyzacja), MW Trade (finansowanie służby zdrowia), Pragma Inkaso (obrót wierzytelnościami, windykacja), Fast Finance (odzyskuje wierzytelności detaliczne na własny rachunek) i LST Capital (fundusz typu venture capital, który w lutym zmienił nazwę z Totmes Capital).

Najważniejsze wydarzenia w spółkach z NewConnect

- GoAdvisers kupił za 384,5 tys. zł 48,1 proc. udziałów w Domie Inwestycyjnym MM, który złoży w tym miesiącu wniosek o licencję domu maklerskiego. Chce zarządzać aktywami i obsługiwać IPO.

- Euroimplant podpisał list intencyjny z amerykańskim International Stem Cell Corp. na wykorzystanie jego linii komórek macierzystych, wdrożenia do produkcji swoich pomysłów oraz wspólną dystrybucję produktów obu spółek w USA i Polsce.

- Screen Network z portfela IQ Partners zbuduje sieć ponad 100 ekranów LCD na stacjach Lukoil, na których będzie sprzedawał czas reklamowy. Inna spółka zależna — B2B Network — obsłuży program lojalnościowy Polkomtela (sieć komórkowa Plus).

- ATC Cargo obsłuży sieć sklepów Jysk, za co zamierza zainkasować rocznie około 7 mln zł.

- Inbook obniżył prognozę zysku netto na 2010 r. z 1 mln zł do 50-100 tys. zł ze względu na słabsze wyniki z I półrocza i poniesione koszty inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na małej giełdzie debiutów od groma