Na Mazowszu jest najwięcej programów MBA. I są najdroższe

DCZ
21-08-2009, 00:00

Największy wybór studiów

Największy wybór studiów

MBA mają mieszkańcy Mazowsza. Ale mimo dużej konkurencji jest tu też najdrożej.

Studia Master of Business Administration to kosztowna inwestycja w zawodową przyszłość. Portal Edu.pracuj.pl po raz kolejny przygotował raport na temat cen tych studiów.

Okazuje się, że średnia opłata za program MBA w Polsce to prawie 40 tys. zł, jednak rozpiętość cen — w zależności od uczelni — sięga od 7,5 tys. (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu — Centrum Francusko — Polskich Studiów w zakresie zarządzania) do prawie 112 tys. zł. (AkademiaLeona Koźmińskiego).

Osoby zainteresowane studiami MBA mają do wyboru kilkadziesiąt ofert w całym kraju. Najwięcej takich programów proponują uczelnie w województwie mazowieckim — chętni mogą wybierać spośród dwunastu ofert. Na drugim miejscu pod względem znalazło się województwo wielkopolskie, gdzie uczelnie oferują pięć programów MBA. Pierwszą trójkę zamykają ex aequo województwa małopolskie, łódzkie i dolnośląskie z czterema programami do wyboru.

Cena najdroższego programu MBA wynosi niemal 112 tys. zł, ale kolejny na liście to już wydatek mniejszy o ponad 30 tys. zł. Pierwsza trójka najdroższych programów MBA pochodzi z warszawskich uczelni. Z kolei ceny trzech najtańszych studiów MBA oscylują w granicach 7500-12 500 zł — za taką cenę można studiować w Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Na Mazowszu, gdzie jest najwięcej programów MBA, średnia cena za takie studia jest znacznie wyższa od średniej w innych regionach i wynosi ponad 57 tys. zł. Ale można tu znaleźć także programy nawet za jedną piątą tej stawki. A w województwie łódzkim można wziąć udział zarówno w programie za 7500 zł, jak i za 68 000 zł.

Podobnie wygląda oferta w innych województwach, ale nadal są w Polsce regiony, w których jest tylko jeden program MBA lub nie ma żadnego. Oznacza to, że kandydaci nie mają możliwości wyboru lub muszą rozważyć podjęcie nauki w znacznej odległości od miejsca zamieszkania.

Standardowe programy MBA trwają najczęściej cztery semestry, choć bywają też dwusemestralne. Są prowadzone we współpracy z zagranicznymi partnerami, dzięki czemu absolwenci otrzymują dyplomy sygnowane przez obie uczelnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Na Mazowszu jest najwięcej programów MBA. I są najdroższe