Na mieszkanie pracujesz 8 lat

opublikowano: 01-08-2017, 22:00

1,2 tys. EUR - tyle średnio trzeba było zapłacić w 2016 r. za mkw. mieszkania w Polsce. Najdrożej było w Warszawie, gdzie cena sięgała 1,7 tys. EUR.

Dokładnie 7,7 roku zajmowałoby odkładanie całych zarobków na zakup mieszkania — nowego, 70-metrowego, dla statystycznego Kowalskiego. Jak wynika z raportu Deloitte’a, poświęconego rynkowi mieszkaniowemu, sytuacja nad Wisłą nie jest dramatyczna, tylko po prostu średnia, bo Czesi, wypadający w tym zestawieniu najgorzej, oszczędzają ponad 3 lata dłużej. Holendrzy odkładają natomiast prawie 3 lata krócej i zajmują pierwsze miejsce, natomiast podobnie jak w Polsce, jest pod tym względem we Francji, Słowacji i na Węgrzech. Jeśli liderzy tego rankingu mieliby w dodatku konkurować na kredyty hipoteczne, również znaleźliby się na czele, bo w 2015 r. relacja zadłużenia do rozporządzalnego dochodu domowego gospodarstwa wyniosła w Holandii prawie 200 proc. Polacy wypadli umiarkowanie, z relatywnie niskim poziomem niecałych 35 proc., co płynnie wpasowuje się w obserwację, że mimo niskich stóp procentowych zarobki z tych umownych ośmiu lat często wydajemy też w gotówce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu