Na NYMEX cena baryłki ropy wzrosła aż do 42,32 USD

opublikowano: 01-06-2004, 21:37

Na zamknięciu sesji na NYMEX baryłka ropy drożała o 6,1 proc. Płacono za nią 42,32 USD – najwyższą cenę notowaną na nowojorskiej giełdzie towarowej od momentu wprowadzenia na nią kontraktów na ropę w 1983 roku.

Powodem tak gwałtownego wzrostu kursu ropy jest niedawny zamach terrorystyczny w Arabii Saudyjskiej, zakończony śmiercią 22 zakładników oraz ucieczką 3 z 4 zamachowców. Inwestorzy obawiają się, że destabilizacja sytuacji w Arabii Saudyjskiej, największym na świecie producencie ropy, może spowodować spadek podaży surowca. Na wielkość wzrostu kursu baryłki na NYMEX miał także wpływ brak sesji poniedziałek. Ropa drożała wtedy na pozostałych normalnie pracujących wtedy światowych rynkach.

Cena baryłki ropy z lipcowych kontraktów zdrożała w poniedziałek na NYMEX o 2,44 USD (6,1 proc.) do 42,32 USD na zamknięciu handlu na parkiecie. Podczas sesji doszła nawet do 42,38 USD. W skali ostatnich 12 miesięcy baryłka ropy zdrożała już o 43 proc.

Na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy Brent z lipcowych kontraktów zdrożała o 2,48 USD (6,8 proc.) do 39,08 USD. Była tym samym o 48 proc. droższa niż rok wcześniej.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na NYMEX cena baryłki ropy wzrosła aż do 42,32 USD