Na podbój rynku LNG

Anna Pronińska
16-08-2006, 00:00

Gazprom planuje zdobycie 20 proc. amerykańskiego rynku. Najpierw jednak musi się zmierzyć z silną konkurencją.

Rosyjski koncern gazowy utworzył w Houston w stanie Teksas nową spółkę — Gazprom Marketing and Trading USA (GMT USA). Ma ona regularnie dostarczać gaz ciekły (LNG) na rynek amerykański, a także kupić tamtejsze terminale służące do przerabiania LNG na gaz lotny.

Dotąd koncernowi udało się tylko raz przesłać 18 mld m sześc. gazu do Marylandu. Gazprom liczy jednak na zwiększenie dostaw nawet do 40-50 mld m sześc. w 2010 r., co da mu 20 proc. udziałów w rynku amerykańskim, który teraz w znacznej mierze kontrolują koncerny Shell i BP. Dlatego Gazprom nie będzie mieć w USA tak komfortowej sytuacji jak w Europie, gdzie dyktuje warunki.

Jednak dla Rosji, która dotąd praktycznie nie istniała na rynku amerykańskim i azjatyckim, zwrócenie się w stronę USA jest sposobem na zmniejszenie zależności od europejskiego rynku zbytu. Ale nie tylko. Jak wyliczył amerykański Departament Energii, do 2025 r. popyt na gaz ma wzrastać w USA o 1,8 proc. rocznie, a dostawy LNG do Stanów Zjednoczonych będą się zwiększać tak bardzo, że osiągną poziom 100 mld m sześc. (w 2005 r. wyniosły 17,9 mld m sześc.). Teraz amerykański rynek LNG jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie.

Aby zrealizować planowane dostawy, Gazprom zagospodaruje złoża Sztokmanowskoje w rosyjskim sektorze szelfu kontynentalnego na Morzu Barentsa. Pod względem skali przedsięwzięcia i rozmiaru złoża projekt dostaw LNG będzie największym, jaki kiedykolwiek powstał.

GMT USA przez dłuższy czas wesprze również obecność Gazpromu na tamtejszym rynku. Firmie szefować ma John Hattenbergen, który zapowiedział współpracę z innymi dużymi graczami. Już teraz Gazprom rozmawia z Canadian Sempra, firmą, która kontroluje siatkę dystrybucyjną gazu i cztery terminale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Na podbój rynku LNG