Na policję lub do banku

DI, NBP
opublikowano: 30-10-2009, 00:00

Jak powinieneś postępować, jeśli masz fałszywe lub zniszczone banknoty euro?

Jak powinieneś postępować, jeśli masz fałszywe lub zniszczone banknoty euro?

Jeżeli otrzymany banknot okaże się nieautentyczny lub budzący wątpliwości co do autentyczności i zorientujesz się o tym po odejściu od kasy, to nie próbuj: zapłacić tym banknotem, rozmienić banknotu na drobne, dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 Kodeksu karnego.

Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego masz obowiązek tak postąpić.

Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go w celu wykonania ekspertyzy do NBP. Udostępnienie danych osobowych jest konieczne i ważne, ponieważ — jeżeli banknot okaże się autentyczny, a jedynie zniszczony, kwota zostanie ci zwrócona. Niestety, w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).

Uszkodzone lub zniszczone banknoty euro (np. nadpalone, rozdarte lub zużyte w stopniu uniemożliwiającym rozpoznanie) spełniające pewne kryteria są wymieniane na nowe przez krajowe banki centralne obszaru euro. Banknoty celowo zniszczone lub uszkodzone nie podlegają wymianie. Wymiana jest z reguły bezpłatna. Opłata przewidziana jest jedynie w przypadku banknotów przypadkowo uszkodzonych w urządzeniach zabezpieczających przed kradzieżą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu