Na półrocznych lokatach bez większych zmian

opublikowano: 18-12-2017, 22:00

Żaden z banków nie podbił stawki na lokacie półrocznej na tyle, by wysforować się na pierwsze miejsce. Do ugrania jest jednak 4 proc.

Lider i długo, długo nic. Tak wygląda czołówka zestawienia półrocznych lokat, których otwarcie wiąże się z koniecznością spełniania przez klienta dodatkowych warunków. Nest Lokata Witaj w Nest Banku oferuje 4 proc., ale — po pierwsze — dostępna jest tylko dla nowych klientów, którzy otwierają konto osobiste i przelewać tam będą co miesiąc wynagrodzenie w wysokości 2,5 tys. zł, a po drugie — maksymalna kwota depozytu to zaledwie 10 tys. zł. Za 6 miesięcy da to 161 zł odsetek netto. Usługa dostępna jest też dla posiadaczy konta firmowego, a lista warunków jest nieco inna — trzeba zasilić rachunek na co najmniej 6 tys. zł miesięcznie, a ponadto trzeba dokonać jednej płatności na ZUS lub do urzędu skarbowego.

Drugą pozycję w rankingu serwisu Bankier.pl zajmuje Idea Bank, ale propozycja tej instytucji jest znacznie gorsza od tej z Nest Banku, jeśli wziąć pod uwagę tylko wysokość odsetek — oprocentowanie w skali roku to 2,75 proc. Zaletą jest jednak maksymalna wielkość depozytu, który może wynieść nawet 1 mln zł. Niestety, oferta ma dodatkowy warunek — podwyższone oprocentowaniedotyczyć będzie tylko tzw. nowych środków. Trzeba też mieć konto osobiste w Idea Banku. Inny mix warunków koniecznych ma Neo bank, który na energoLokacie 6M oferuje 2,7 proc., ale tylko nowym klientom, którzy założą konto osobiste lub portfel depozytowy. Po przeskoczeniu tych przeszkód na rachunek można wpłacić nawet 1 mln zł. Znacznie niższy, bo wynoszący 200 tys. zł, jest limit lokaty internetowej w Alior Banku, oferowanej nowym klientom. Odsetki w skali roku to 2,5 proc.

Taka sama jest wartość maksymalna depozytu w BGŻ Optima, oprocentowanie jest natomiast o 0,1 pkt. proc. niższe. Z Lokaty Urodzinowej skorzystać mogą posiadacze konta oszczędnościowego w banku, a 2,4 proc. dotyczy tzw. nowych środków.

Bez gwiazdek

Zainteresowani lokatami bez dodatkowych warunków muszą się pogodzić z niższym oprocentowaniem. Najwięcej — 2,15 proc. — oferuje Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie na e-Lokacie granatowej. Jej maksymalnawartość to 100 tys. zł, depozyt można złożyć przez internet. Drugie miejsce zajmują ex aequo Inbank z Lokatą standardową oraz Toyota Bank — również z lokatą standardową. Stawka na obu propozycjach wynosi 2 proc. w skali roku, co przekłada się na zysk w wysokości niecałych 81 zł od każdych 10 tys. zł. Pieniądze klientów, którzy ulokują swoje oszczędności w Inbanku, zostaną objęte estońskim systemem gwarantowania depozytów — Tagatisfond. Na najniższym stopniu podium rankingu są BOŚ Bank oferujący EKOlokatę Zyskowną oraz Idea Bank z propozycją Lokaty NR 1. Oba produkty są oprocentowane na 1,70 proc. w skali roku, co jest równoznaczne z odsetkami w wysokości niecałych 69 zł.

Zmiany, zmiany…

W czołówce największy wzrost oprocentowania odnotowała energoLokata 6M z oferty neo- Banku. Zmiana z 2,20 proc. na 2,70 proc. w skali roku pozwoliła wspiąć się temu produktowi na miejsce na podium rankingu lokat z dodatkowymi warunkami. Więcej proponuje także Idea Bank. Od 6 grudnia bank ma w ofercie również 6-miesięczny okres Lokaty na nowe środki Plus, która obecnie ma o 0,10 pkt. proc. wyższą stawkę niż Lokata Cloud.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy