Na pożegnanie Sejmu ustawa o EURO 2012

Emil Górecki
opublikowano: 02-10-2007, 00:00

Sejm zdążył przed samorozwiązaniem przegłosować ustawę o EURO 2012. Czy teraz ruszą niezbędne inwestycje?

Przepisy Trakty komunikacyjne mogą być gotowe na mistrzostwa

Sejm zdążył przed samorozwiązaniem przegłosować ustawę o EURO 2012. Czy teraz ruszą niezbędne inwestycje?

Szacuje się, że organizacja mistrzostw przyspieszy budowę 600 km autostrad, modernizację 1,5 tys. km linii kolejowych, rozbudowę ośmiu portów lotniczych, a także budowę lub rozbudowę sześciu stadionów sportowych. Rozbudowane zostaną również baza hotelowa i baza mieszkaniowo-usługowa.

Największe inwestycje PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) realizują na Mazowszu, w województwie łódzkim i na Dolnym Śląsku. Krzysztof Łańcucki z PKP PLK przekonuje, że wszystkie zaplanowane remonty zakończą się przed mistrzostwami.

— Nasze działania w większości przebiegają zgodnie z planem. Największe opóźnienie dotyczy projektowania nowego odcinka, łączącego lotnisko Okęcie z linią Warszawa — Kielce. Przekracza ono rok. Do 2012 r. zamierzamy jednak ukończyć najważniejsze odcinki między miastami organizatorami meczów, z głównym celem przystosowania ich do prędkości maksymalnej 160-200 km/h — przekonuje Krzysztof Łańcucki.

Zdążymy

O tym samym przekonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Rozpoczęte inwestycje, kluczowe dla sprawnej organizacji mistrzostw, mają być zakończone na kilkanaście miesięcy przed imprezą.

— Wszystkie inwestycje drogowe realizowane przez GDDKiA przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wiele prac niezbędnych do poprawy komunikacji między miastami, w których będzie się odbywać EURO 2012, zaplanowano już dużo wcześniej. Zgodnie z założeniami, większość z nich powinna się zakończyć do roku 2010, czyli jeszcze przed mistrzostwami — przekonuje Andrzej Maciejewski z GDDKiA.

Ustawa pchnie inwestycje

Sejm rozwiązał się, nie pozostawiając mistrzostw zupełnie bez obiecanych regulacji prawnych. Przegłosowano ustawę o organizacji EURO 2012. Ma ona ułatwić realizację inwestycji bezpośrednio związanych z mistrzostwami: głównie budowę i modernizację stadionów. Dokładny wykaz przedsięwzięć zostanie określony przez rozporządzenie Rady Ministrów. Ustawa zakłada, że do realizacji konkretnych inwestycji zostaną powołane spółki celowe skarbu państwa i miast gospodarzy. Kapitał zakładowy każdej z nich ma wynosić co najmniej 2 mln zł. Inwestycje te będą miały specjalne warunki obejmujące: nieodpłatne otrzymywanie nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych, skrócenie procedur odwoławczych i terminów wydawania decyzji. Menedżerów powoływanych spó-łek celowych nie będzie też dotyczyła tzw. ustawa kominowa.

— Ta ustawa to ważny krok w kierunku przyspieszenia wielkich inwestycji związanych z mistrzostwami. Szkoda, że jej zapisy nie będą dotyczyły także inwestycji, które nie wiążą się z nimi bezpośrednio, a są niezbędne, takich jak zaplecze treningowe, wykup gruntów pod autostrady czy rozbudowa lotnisk. Ale od przeszkód prawnych bardziej obawiałbym się obsadzania spółek celowych partyjnymi menedżerami — uważa Patryk Laskorzyński, radca prawny z kancelarii Allen & Overy.

Ustawę docenili eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) za wyłączenie w przedsięwzięciach działania ustawy kominowej i w określonych przypadkach ustawy o zamówieniach publicznych. Negatywną opinię dostało zaś rozwiązanie dające spółkom celowym możliwość wypowiedzenia umów zawartych z przedsiębiorcami ze skutkiem natychmiastowym, w przypadku gdy opóźnienie w realizacji tych umów bądź ich nienależyte wykonanie mogłoby utrudnić rozpoczęcie bądź przeprowadzenie imprezy. To, że spółki celowe będą spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, oznacza ograniczenie przedsiębiorstw prywatnych do roli podwykonawców. Według KPP, aby usprawnić realizację inwestycji związanych z EURO 2012, należy dokonać zmian w kilku ustawach, w tym szczególnie ustaw: Prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o gospodarce nieruchomościami.

Emil Górecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Na pożegnanie Sejmu ustawa o EURO 2012