Na przyjęciu weta stracą pacjenci

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Przyjęcie przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do pakietu ustaw zdrowotnych pogłębia problemy systemu opieki zdrowotnej, utrudnia i opóźnia jego zorganizowaną reformę, a w konsekwencji pogarsza sytuację zdrowotną obywateli.

Głównym problemem służby zdrowia nie jest niski poziom jej finansowania, ale brak przejrzystego i efektywnego systemu gospodarowania pieniędzmi publicznymi. Korzysta na tym ten, kto przynosząc nieuzasadnione koszty, wymusza spłatę lub umorzenie długów. Przegrywają ci, którzy dbają o efektywność wykorzystania pieniędzy i jakość opieki. Przegrywa system finansowania opieki zdrowotnej. Przegrywają pacjenci.

Państwo, które traci kontrolę nad kosztami opieki zdrowotnej, umarza lub spłaca długi placówek zdrowia, i nie jest w stanie zbudować harmonijnego systemu ich finansowania. Odrzucony pakiet ustaw zdrowotnych miał szansę stworzyć między płatnikami a świadczeniodawcami zdrowe relacje, oparte na rachunku kosztów i efektywności gospodarowania.

Jesteśmy zaniepokojeni decyzją Sejmu utrzymującą stary porządek. Opowiedzenie się części posłów po stronie rozwiązań prowadzących do niekontrolowanego deficytu placówek zdrowia pokrywanego z pieniędzy publicznych w miejsce rzetelnej analizy kosztów jest działaniem nie znajdującym racjonalnego uzasadnienia i w perspektywie najbliższych lat grozi bankructwem publicznego sektora opieki zdrowotnej.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu