Na rynek wejdzie niemiecki potentant

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 16-09-1999, 00:00

Na rynek wejdzie niemiecki potentant

Zagraniczne koncerny opanowały cement

Krajowy przemysł cementowy został zdominowany przez obcy kapitał. Pojawiają się też nowi gracze. Niemiecki potentant w branży —Klšsters AG — chce wspólnie z Hutą Katowice wybudować w Polsce dwie cementownie.

Prywatyzacja branży cementowej niemal już się zakończyła. Siedemnastoma zakładami podzielili się już francuski Lafarge, belgijski CBR, niemiecki Dyckerhoff, irlandzkie: CRH i Miebach, brytyjskie: Readymix i Rugby oraz turecki Rumeli. Łącznie na rynku działa osiem zagranicznych koncernów.

Nowy gracz

Wkrótce pojawi się dziewiąty już zagraniczny gracz. Będzie nim niemiecki koncern budowlany, Klšsters AG. Wspólnie z Hutą Katowice Niemcy zamierzają wybudować w Polsce dwa zakłady wytwarzające cement. Jeśli zrealizują swoje plany, mogliby zdobyć nawet około 13-proc. udział w rynku. Problem polega na tym, że wszystkie cementownie wyprodukowały w 1998 roku 14 mln ton cementu, bo tylko na tyle był zbyt. Ich możliwości ocenia się jednak na 20 mln ton rocznie. Jeśli koniunktura w budownictwie szybko nie poprawi się, to Niemcy zdobędą udział w rynku kosztem innych działających zakładów.

Zagraniczne koncerny nie zdołały dotychczas opanować tylko trzech cementowni. Na mariaż z inwestorem nie zdecydowała się dyrekcja Cementowni Wysoka.W listopadzie 1998 r. powołano tam spółkę pracowniczą. Szansę na zachowanie statusu polskiej, ma jeszcze Cementownia Wejherowo. Jako jedyna w Polsce produkuje cement biały. Wytwarza również odlewy żeliwne dla przemysłu budowlanego. Ma status przedsiębiorstwa państwowego.

W listopadzie 1998 r. zarządca komisaryczny Saturna złożył w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wniosek o rozpoczęcie bezpośredniej prywatyzacji przedsiębiorstwa. Zakładem interesują się belgijsko-niemiecki koncern CBR i niemiecki Dyckerhoff. Według nieoficjalnych informacji, za faworyta przetargu uchodzi Dyckerhoff, który już dwa lata temu zabiegał o przejęcie Saturna.

Czas na zmiany

Właściciele cementowni nie mają wątpliwości, że po prywatyzacji przedsiębiorstw przyszedł czas na ich modernizację i budowę grup kapitałowych. Rozpoczęła się również walka o odbiorców. Po załamaniu się eksportu cementu, rynkowi gracze skoncentrowali się na rynku krajowym.

Koncerny uczestniczące w prywatyzacji polskich cementowni konsolidują przejęte zakłady. Stale rozbudowują również grupę własnych spółek zależnych o kolejne przedsiębiorstwa z branży. Takie działania przeprowadził już CBR. Podobne ruchy wykonuje Lafarge. Francuzi połączą swoje trzy cementownie w jedną spółkę. Planują też zakup kolejnych przedsiębiorstw materiałów budowlanych. Irlandzki CRH budowę własnej grupy kapitałowej rozpoczął od inwestycji w przedsiębiorstwa budowlane. W obawie przed konkurencją belgijski koncern CBR zdecydował o wycofaniu z giełdy cementowni Górażdże, przede wszystkim dlatego, by ukryć jej finanse i strategię przed rywalami. Górażdże kontroluje rozbudowaną grupę przedsiębiorstw działających na rynku materiałów budowlanych.

Tomasz Siemieniec

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu