Na rynkach trwa wyprzedaż polskich aktywów

Internet Securities
opublikowano: 07-03-2006, 13:05

Silnie tracący na wartości złoty, spadające cena akcji oraz rosnąca rentowność obligacji, tak oto wygląda pierwsza część dnia na rynku finansowym. O godzinie 12:52 polska waluta traciła 3,5 grosza wobec euro i 6 groszy wobec dolara, WIG20 tracił 2,85 proc., a rentowność obligacji 5-letnich wzrosła do 4,62 proc. z 4,48 proc. wczoraj.

Silnie tracący na wartości złoty, spadające cena akcji oraz rosnąca rentowność obligacji, tak oto wygląda pierwsza część dnia na rynku finansowym. O godzinie 12:52 polska waluta traciła 3,5 grosza wobec euro i 6 groszy wobec dolara, WIG20 tracił 2,85 proc., a rentowność obligacji 5-letnich wzrosła do 4,62 proc. z 4,48 proc. wczoraj.

Obserwowana wyprzedaż polskich aktywów ma swoje źródła w rosnącej rentowności amerykańskich i europejskich obligacji. Powoduje to bowiem odpływ kapitałów z rynków wschodzących, do których zaliczana jest Polska.

Oprócz rosnącej rentowności duży wpływ na osłabienie złotego ma jeszcze sytuacja techniczna na wykresach EUR/PLN i USD/PLN. Ostatnie wzrosty obu par doprowadziły bowiem do wygenerowania sygnałów kupna, które zwiększają szanse na kontynuację zwyżki w przyszłości.

Tylko w niewielkim stopniu nastroje psują zapowiedzi liderów Prawa i Sprawiedliwości odnośnie możliwości samorozwiązania Sejmu. Jest to bowiem bardziej fakt medialny, niż realny powód do skracania pozycji w złotym, czy też sprzedaży akcji.

Sytuacja techniczna na wykresach EUR/PLN i USD/PLN wskazuje na możliwość dalszego osłabienia złotego. To nie wyklucza jednak lokalnych korekt. Doskonałym pretekstem do realizacji zysków byłaby korekta na amerykańskim rynku długu. Po pięciu dniach wyprzedaży teoretycznie szanse na to rosną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane