Czytasz dzięki

Na rynku akcji GPW przeważały zwyżki

  • PAP
opublikowano: 23-12-2019, 18:01

Trzy największe warszawskie indeksy poszły lekko w górę na ostatniej sesji przed Świętami. Po kilku próbach indeks małych spółek nie zdołał się wybić nad kreskę i pozostał bez większych zmian. Liderami wzrostów w WIG20 były mBank i CD Projekt, którego kurs znalazł się na nowym, historycznym maksimum.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji GPW indeks WIG20 zyskał 0,7 proc. osiągając poziom 2.142,54 pkt., WIG zwyżkował o 0,6 proc. do 57.569,71 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,6 proc. do 3.884,54 pkt., a sWIG80 pozostał bez większych zmian na 11.907,89 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 466 mln zł, z czego 378 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania na poziomie poprzedniego zamknięcia. W pierwszej połowie dnia indeks oscylował wokół zera, jednak w drugiej części dnia zaczął lekko rosnąć. Rynki pozytywnie odebrały poniedziałkowe doniesienia, że Chiny zapowiedziały obniżkę ceł importowych na szeroką gamę towarów, w tym żywność, artykuły konsumpcyjne i części do produkcji smartfonów.

W momencie zamknięcia notowań na warszawskiej giełdzie niemiecki DAX tracił 0,2 proc., a amerykańskie S&P 500 oraz Dow Jones rosły odpowiednio o 0,15 i 0,45 proc.

Wśród największych spółek na GPW po około 4 proc. wzrosły kursy akcji mBanku i CD Projektu.

Kurs CD Projektu znalazł się na nowym, historycznym maksimum. Po piątkowej premierze serialu "Wiedźmin", realizowanego przez Netflix, flagowa gra CD Projektu "Wiedźmin 3" utrzymywała się w weekend na pierwszym miejscu rankingu sprzedaży na platformie Steam. Ponadto spółka poinformowała w piątek, że zawarła porozumienie z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej.

Wśród blue chipów po około 1,4 proc. poszły w dół ceny akcji Orange i Play.

Na szerokim rynku wzrostami wyróżnimy się kursy: Polimex Mostostal - o 10 proc., Polnord - w górę o 8 proc., Sanok Rubber Company - o 8 proc. oraz Celon Pharma i Kernel - po 5 proc.

Kurs Polimexu rósł o kilkanaście procent w ciągu dnia. Spółka podała, że otrzymała od Narodowego Centrum Badania i Rozwoju wiadomość o dopuszczeniu konsorcjum, w skład którego wchodzą: Polimex, Politechnika Warszawska, Transition Technologies S.A. oraz Energoprojekt-Warszawa S.A. do realizacji Fazy III programu pod nazwą "Program Bloki 200+, Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MWe".

W pierwszej połowie dnia kurs Polnordu zwyżkował nawet o kilkadziesiąt procent, po tym jak spółka poinformowała w piątek wieczorem, że z zakończonej już oferty akcji serii T pozyska łącznie 137,5 mln zł - Polnord przydzielił 64,85 mln akcji, z czego 63,7 mln zł trafi do węgierskiego Cordia International, o ile zgodę na dokonanie koncentracji wyrazi UOKiK.

Zarząd Celon Pharma poinformował, że spółka złożyła wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o spotkanie (pre-IND meeting) mające na celu konsultację naukową, doprecyzowanie głównych elementów rozwoju klinicznego fazy III oraz strategii regulacyjnej esketaminy Celon DPI na tamtejszym rynku.

Spadki, które zwróciły uwagę, to: Getin Holding - w dół o 5,8 proc., Grupa Azoty - o 2,4 proc., Eurocash - o 2,1 proc.

Getin Holding podał w piątek, że zawarł warunkowe umowy sprzedaży 100 proc. akcji Idea Banku z siedzibą we Lwowie oraz 100 proc. udziału LLC New Finance Service z siedzibą w Kijowie - spółek zależnych od emitenta.

Zakłady Chemiczne Police podały, że sprzedały łącznie 49.175.768 akcji serii C nowej emisji, a główny akcjonariusz Polic, Grupa Azoty, złożył w grudniu dyspozycję objęcia 28.551.500 akcji, za łączną kwotę 291,2 mln zł, w ramach przysługujących spółce praw poboru.

Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie, że nałożyła na Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police dwie kary pieniężne o łącznej wartości 1 mln zł za naruszenie obowiązków informacyjnych.

Eurocash podał, że zawarł z funduszami z Grupy MCI umowę, dotyczącą nabycia ok. 55,6 proc. akcji Frisco. Szacowana wartość transakcji wyniesie ok. 130 mln zł. Zamknięcie transakcji planowane jest nie później niż do końca czerwca 2020 roku. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy