Na rynku długu tydzień był spadkowy

Marek Knitter
opublikowano: 23-07-2004, 16:14

W mijającym tygodniu na rynku długu przeważała podaż. Ceny obligacji ze wszystkich segmentów spadały przez cały niemal tydzień.

„Po silnym osłabieniu rynku w ubiegły piątek, inwestorzy nie doczekali się pozytywnych informacji zarówno gospodarczych jak i politycznych i rozpoczęli tydzień od dalszej wyprzedaży obligacji. Największe spadki sięgnęły segmentu pięcioletniego” – powiedział Przemysław Magda, analityk z Citibanku Handlowego.

Jego zdaniem powróciły na rynek obawy o realizację reformy finansów publicznych. Również wypowiedź Alana Greenspana, szefa amerykańskiego banku rezerwy federalnej dotycząca ożywienia gospodarczego w USA, spowodowała dalszy odpływ kapitału z rynku długu.

W konsekwencji rentowność obligacji dwuletnich wzrosła w piątek po południu do 8,00% z 7,90% notowana w ubiegłym piątek, pięcioletnich do 8,08% z 7,90%, a dziesięcioletnich do 7,64% z 7,52%.

W przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem Magdy, rada może ponownie podnieść stopy procentowe. „Nie wykluczam kolejnej podwyżki o 50 pb” – dodał.

Jeżeli w środę RPP zdecyduje o podniesieniu głównej stopy procentowej na rynku obligacji dojdzie do kolejnej wyprzedaży obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Na rynku długu tydzień był spadkowy