Na rynku złotego bez większych emocji

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 29-12-2015, 07:37

Wtorkowy, poranny handel na płytkim rynku nie przynosi bardziej znaczących zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz.

 

Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2461 PLN za euro, 3,8703 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9113 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7617 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,922% w przypadku papierów 10-letnich.

 

Zgodnie z oczekiwaniami początek, skróconego, poświątecznego tygodnia handlu nie przyniósł większych emocji. Kwotowania PLN oscylowały blisko punktów odniesienia, na co duży wpływ miała nieobecność m.in. graczy z Londynu. W szerszym ujęciu wydaje się, iż prawdopodobnie kursy rozliczenia na koniec roku nie będą odbiegały znacząco od aktualnych cen cross’ów. Tradycyjnie już czynnikiem ryzyka pozostają ostatnie doniesienia z kraju, gdzie wedle ostatnich informacji Rząd będzie musiał prawdopodobnie zmierzyć się z wyższymi wydatkami fiskalnymi (program 500+), co w połączeniu ze zbyt optymistycznymi założeniami makro może znów przynieść nerwowość w zakresie utrzymania deficytu finansów publicznych poniżej bariery 3,00%. Wydaje się jednak, iż jest to już temat na kolejny rok, gdyż aktywność inwestorów pozostanie najprawdopodobniej ograniczona. Z uwagi na sposób rozliczania poziomu wskaźnika dług/PKB (średnioroczny) wątpliwym jest, abyśmy zaobserwowali na rynku wzmożoną aktywność ze strony instytucji centralnych. W szerszym kontekście wydaje się, iż głównym rynkowym tematem w ciągu najbliższych miesięcy będzie dyskusja  nad kontynuacją podwyżek stóp procentowych przez FED, co będzie istotnie wpływało również na wyceny walut EM, w tym PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych danych makroekonomicznych z kraju. Również szeroki kalendarz makro nie przynosi ważniejszych pozycji. Warto ewentualnie bliżej przyjrzeć się popołudniowym danym z USA, gdzie poznamy m.in. odczyt indeksu S&P/Case-Shiller czy Conference Board za grudzień. 

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna nie uległa większej zmianie. Kursy x/PLN dotarły w dużej większości do okolic wyraźnych wsparć, co ogranicza potencjał dalszego umocnienia polskiej waluty m.in. wobec EUR czy CHF. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy