Na rynku znów zrobiło się nerwowo

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 29-11-2010, 11:12

Globalnym rynkiem znowu zatrzęsły kłopoty gospodarek europejskich oraz czynnik azjatycki związany z zaostrzeniem polityki pieniężnej w Chinach i eskalacją konfliktu koreańskiego. W rezultacie znowu zrobiło się nerwowo.

Duże wahania nastrojów nie ominęły także rynku NewConnect. Indeks NCIndex ubiegły tydzień zakończył na blisko 1-procentowym minusie. Dla porównania, główne indeksy rynku podstawowego zanotowały podobny spadek.

Rynkowe turbulencje nie przeszkodziły w udanym debiucie na NewConnect. Popisała się nim spółka Inwestycje.pl, której akcje na pierwszej sesji podrożały o około 70 proc. W zeszłym tygodniu dobrych informacji płynących z rynku alternatywnego było więcej. Kilka spółek zdecydowało się na podniesienie tegorocznych prognoz finansowych. Najpierw uczynił to Public Image Advisors. Spółka zakłada, że w tym roku zarobi na czysto 630 tys. zł, przy przychodach wysokości 800 tys. zł. Prognozy zawarte w dokumencie informacyjnym sporządzonym na potrzeby oferty prywatnej poprzedzającej debiut na NewConnect zakładały 650 tys. zł przychodów i 500 tys. zł zysku netto. Pod koniec września szacunki te podwyższono do odpowiednio 700 i 550 tys. zł. Pozytywnie zaskoczył inwestorów również BIO-MED Investors, który podniósł tegoroczną prognozę zysku netto z 2,2 mln zł do 3 mln zl.

Warto zwrócić też uwagę na prognozy poznańskiej spółki AQUA. Na podstawie analiz portfela zamówień oraz uzyskanych kontraktów zapowiedziała ona, że w przyszłym roku chce osiągnąć przychody na poziomie 20,5 mln zł i zysk netto wysokości 4,1 mln zł. Prognoza nie obejmuje potencjalnej akwizycji, będącej przedmiotem analizy, która może mieć dodatkowo pozytywny wpływ na wyniki finansowe spółki. W tym roku AQUA chce osiągnąć zysk netto wysokości nieco ponad 1,7 mln zł.

Nie wszystkie spółki i ich akcjonariusze mieli jednak powód do świętowania. Mocna przecena dopadła notowania Aztek International. Pocieszeniem dla inwestorów może być to, że spółka podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia dwóch przedsiębiorstw z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Obie firmy to dystrybutorzy akcesoriów budowlanych. Łączne przychody tych podmiotów w 2010 r. wyniosą kilka milionów złotych.

Nerwową końcówkę tygodnia mieli akcjonariusze Auxilium. Najpierw w czwartek kurs firmy audytorsko-księgowo-doradczej rósł w dwucyfrowym tempie, by w piątek spadać w podobnym tempie. Języczkiem u wagi była informacja, że spółka podpisała list intencyjny z ECA Group w sprawie połączenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane