Na sieciowe społeczeństwo

Dorota Gąsowska
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Jeszcze tydzień mają spóźnialscy na złożenie wniosku o dofinansowanie projektów w ramach programu eTEN. Tegoroczny budżet to 45,6 mln EUR.

Celem eTEN jest przyspieszenie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zmniejszenie dysproporcji między różnymi regionami UE w dziedzinie technologii informatycznych. Przedmiotem dofinansowania mogą być usługi w sześciu obszarach: administracja, zdrowie, elektroniczna walka z alienacją społeczną, nauczanie, małe i średnie przedsiębiorstwa, zaufanie i bezpieczeństwo.

Zyskowność niekonieczna

— To nie jest program badawczy. Ma on pomóc zorientować się, jak rynek zareaguje na już gotową usługę informatyczną. Ma zachęcić do działań niekoniecznie opłacalnych biznesowo, ale za to będących w interesie społecznym — to jeden z podstawowych warunków. Po drugie, usługa powinna mieć cechę transeuropejskości i musi być skierowana co najmniej do dwóch różnych grup (np. krajów, środowisk, społeczności przygranicznych). Po trzecie, z wnioskiem może wystąpić konsorcjum minimum dwóch niezależnych jednostek, ale usługa niekoniecznie musi być skierowana do ich krajów macierzystych — np. konsorcjum polsko-niemieckie może przygotować produkt dla Hiszpanów —wyjaśnia Edward Seliga, naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej w zakresie informatyzacji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wniosek może dotyczyć o dofinansowania na etapie testowania rynku (sprawdzanie ekonomicznych, społecznych i administracyjnych zdolności produktu do utrzymania się na rynku) oraz wdrażania wstępnego (wprowadzenie na rynek usługi, która pozytywnie przeszła etap testowania). Wysokość pomocy nie może przekroczyć 10 proc. wartości całej inwestycji, 50 proc. kosztów związanych z testowaniem rynku oraz 10 proc. kosztów poniesionych w związku z wprowadzeniem usługi na rynek.

Inicjatywa z zewnątrz

Udział w programie mogą wziąć zarówno jednostki publiczne (np. administracje regionalne), organizacje (np. szpitale, uczelnie), jak i firmy prywatne. Polskie instytucje już uczestniczą w projektach realizowanych w ramach eTEN. Firma ESAProjekt realizuje program, który ma ułatwić dostęp do informacji dotyczących środowiska. Konsorcjum, w skład którego wchodzą jednostki z Polski, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii, otrzyma dofinansowanie w wysokości 46 tys. EUR. Projekt jest realizowany od marca ubiegłego roku i zostanie zakończony we wrześniu 2006 r. Do tej pory w jego ramach zostały uruchomione dwie instalacje (w Polsce i we Włoszech), a w Paryżu działa zdalne centrum przygotowujące prognozy zanieczyszczeń powietrza.

— Do udziału zaprosiła nas włoska firma Project Automation, która jest liderem projektu. Zwykle w skład konsorcjum wchodzi do 10 partnerów, a jego lider bierze na siebie przygotowanie interesującego wniosku, zebranie odpowiedniej dokumentacji i koordynowanie prac na etapie realizacji — mówi Rafał Dunal, dyrektor handlowy w ESAProjekt.

Włosi wyszli z inicjatywą współpracy także do Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia będzie testować program Eurowex.

— Jest to platforma umożliwiająca działanie uczelnianej administracji z wykorzystaniem elektronicznej dokumentacji i podpisu elektronicznego. Dzięki niej możliwa będzie m.in. rejestracja na egzaminy, konsultacje czy sprawdzenie ocen — wszystko online. Z eTEN — dostaniemy 88,8 tys. EUR — chcemy dofinansować pilotaż tego rozwiązania na naszym podwórku. Ostateczne podpisanie umowy nastąpi lada moment, a pierwszy list w sprawie możliwości uczestnictwa w projekcie dotarł do mnie w kwietniu 2005 r. — mówi Janina Mincer-Daszkiewicz, szef zespołu koordynacyjnego USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) na UW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu